3 روز تا هاوینگ؛ پیشبینی متخصصان در مورد قیمت بیت کوین


پیشبینی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ: فقط سه روز تا هاوینگ باقی مانده است و بازار تحت تاثیر احساسات مرتبط با این اتفاق است. پیشبینی متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال در مورد قیمت بیت کوین چیست؟

روز به روز و با نزدیکتر شدن به هاوینگ، هیجان معامله‌گران بیت کوین و ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. با وجود اینکه اقتصاد جهانی در حال دست و پنجه نرم کردن با تبعات ناشی از بیماری ویروس کرونا است، بازار ارزهای دیجیتال به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد. یکی از دلایل اصلی این اتفاق، نزدیک شدن به رویداد هاوینگ است که انتظار می‌رود 3 روز دیگر یعنی 23 اردیبهشت‌ماه رخ دهد.

هاوینگ یکی از ویژگی‌های شبکه بیت کوین است که توسط ساتوشی ناکاموتو در کدهای این شبکه گنجانده شده است. این رویداد تقریبا هر 4 سال یک بار (هر 210000 بلاک) رخ می‌دهد و بر اثر آن، پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. در دو هاوینگ قبلی، این اتفاق باعث رشد نجومی قیمت بیت کوین شد. به عنوان مثال، در هاوینگ اول که سال 2012 رخ داد، ما شاهد رسیدن قیمت بیت کوین از 11 دلار به 1000 دلار بودیم. بر همین اساس، بسیاری از افراد با اتکاء به تاریخچه قیمتی هاوینگ، روند قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2020 را نیز پیشبینی می‌کنند.

در ادامه این نوشته به ارائه پیشبینی افراد متخصص در حوزه ارزهای دیجیتال در مورد قیمت بیت کوین ظرف چند هفته و ماه‌های آینده می‌پردازیم.

پیشبینی قیمت بیت کوین توسط متخصصان ارزهای دیجیتال

  • آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)

پیشبینی قیمت بیت کوین توسط پامپلیانو

سرمایه‌گذار آمریکایی “آنتونی پامپلیانو” ملقب به Pomp در قالب یک رشته توئیت به بررسی هاوینگ پیش رو پرداخته است. در اولین توئیت، وی هاوینگ را یک عامل مهم برای رشد قیمت بیت کوین دانست:

هاوینگ پیش رو باعث کاهش عرضه بیت کوین از 1800 واحد در روز به 900 واحد در روز می‌شود. این شوک در عرضه به لحاظ تاریخی همواره منجر به رشد قیمت طی 18 الی 24 ماه آینده شده است.

پامپلیانو معتقد است که تزریق بسته‌های حمایتی از جانب فدرال رزرو برای زنده نگه داشتن اقتصاد آمریکا منجر به افزایش تورم خواهد شد. لذا بسیاری از افراد به دنبال یک دارایی جایگزین که چنین تورمی در آن وجود ندارد خواهند رفت. بنابراین توجه به بیت کوین در این شرایط افزایش خواهد یافت:

من معتقدم که همزمانی هاوینگ بیت کوین و تزریق تریلیون دلاری پول به بازار توسط بانک‌های مرکزی، شرایط را برای صعود قیمت بیت کوین بسیار مهیا خواهد کرد.

  • دن مورهد (Dan Morehead)

دیدگاه دن مورهد بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری پانترا (Pantera) در مورد هاوینگ و قیمت بیت کوین بسیار صعودی است. وی در این باره گفت:

اگر تاریخ تکرار شود، قیمت بیت کوین در آگوست 2021 به 533431 دلار می‌رسد! اگر دو احتمال 50 درصدی برای روند بیت کوین پس از هاوینگ مدنظر بگیریم، 50 درصد احتمال رشد قیمت بیت کوین وجود دارد و 50 درصد احتمال رشد بسیار زیاد قیمت بیت کوین!

  • کریستوفر بندیکسن (Christopher Bendiksen)

موسسه Coinshares در آخرین گزارش منتشر شده خود به ارائه دیدگاه‌های مختلف در مورد هاوینگ بیت کوین پرداخته است. این گزارش که توسط مدیر بخش تحقیقات این موسسه “کریستوفر بندیکسن” ارائه گردیده، به بررسی 5 سناریوی احتمالی ممکن برای پیشبینی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ پرداخته است.

دو سناریو از 5 سناریوی ممکن در مورد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ، نزولی است. در اولین سناریو، احتمال دارد که هیجانات معامله‌گران همانند هاوینگ‌های گذشته نباشد و قیمت نتواند مانند گذشته رشد کند. سناریوی نزولی دوم، افزایش فشار فروش توسط ماینرها پس از هاوینگ است که می‌تواند منجر به افت قیمت در بازار ارزهای دیجیتال شود.

اما در سناریوهای دیگر وضعیت صعودی و مثبت است. خارج شدن بخشی از ماینرهای خرده که توان رقابت با غول‌های ماینینگ را ندارند می‌تواند باعث کاهش عرضه بیت کوین به بازار شود. زیرا غالبا ماینرهای کوچک علاقه بیشتری به فروش بیت کوین خود پس از استخراج دارند. بنابراین حذف ماینرهای کوچک پس از هاوینگ منجر به افزایش قیمت در ادامه خواهد شد:

کاهش 50 درصدی عرضه بیت کوین پس از هاوینگ منجر به کاهش سهم ماینرهای خرده در صنعت ماینینگ خواهد شد. بنابراین از آنجا که همواره بخش بزرگی از فشار فروش بیت کوین استخراج شده توسط ماینرهای کوچک صورت می‌پذیرد، احتمالا شاهد کاهش فشار فروش ماینرها پس از هاوینگ خواهیم بود که این عمل در دراز مدت باعث رشد قیمت بیت کوین می‌شود.

  • جیک یاکوم پیات (Jake Yokon-Piatt)

پیشبینی قیمت بیت کوین

جیک یاکوم پیات بنیان‌گذار Decred نیز پیشبینی خود در مورد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ را به اشتراک گذاشته است. وی معتقد است که پس از هاوینگ، تمایل ماینرها برای فروش بیت کوین خود با قیمت بالاتر افزایش خواهد یافت. یاکوم مدعی شده است که کاهش عرضه پس از هاوینگ منجر به رشد شدید قیمت بیت کوین خواهد شد:

معتقدم که در کوتاه‌مدت احتمالا قیمت بیت کوین 2 برابر خواهد شد. اما در بلندمدت شرایط بسیار پیچیده‌تر است و البته احتمال رشد زیاد بازار ارزهای دیجیتال نیز افزایش می‌یابد. مدل Stock to Flow نتایج خیره‌کننده‌ای برای قیمت بیت کوین پس از هاوینگ را پیشبینی می‌کند. بنابراین نسبت به افزایش شدید قیمت بیت کوین بسیار خوشبین هستم.

علی‌رغم خوشبینی بسیار زیاد فعالان حوزه ارزهای دیجیتال نسبت به هاوینگ، برخی افراد نیز نسبتا به این اتفاق دیدگاه منفی دارند.

  • پیتر شف (Peter Schiff)

پیشبینی قیمت بیت کوین

سرمایه‌گذار، سیاست‌مدار و اقتصاددان آمریکایی پیتر شف (Peter Schiff) که یکی از طرفداران سرسخت طلا است، اخیرا در توئیتر خود قیمت بیت کوین پس از هاوینگ را نزولی پیشبینی کرده است. شف معتقد است که ناامیدی معامله‌گران از عدم رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ، منجر به افزایش فشار فروش می‌شود:

قیمت‌ها معمولا در مسیری که اکثر معامله‌گران فکر می‌کنند، پیش نمی‌رود. تصور نمی‌کنم که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ صعودی باشد، زیرا اکنون بسیاری از افراد دید بسیار مثبتی نسبت به هاوینگ دارند و اگر قرار بود این اتفاق بیفتد، باید تاکنون رخ می‌داد.

تا هاوینگ بیت کوین فقط 3 روز دیگر باقی مانده است و روند معاملات در یک سال آینده به ما نشان خواهد داد که پیشبینی کدام یک از متخصصان در مورد روند قیمت بیت کوین درست خواهد بود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)