کلاهبرداری دوباره با قراردادهای هوشمند ترون ؛ این بار در دیفای


جامعه ترون ، بنیاد جاست را به قراردادن یکی از پروژه‌های دیفای در لیست سفیدی متهم کرده که گویا با سرقت 2 میلیون دلار TRX، به کلاهبرداری خود پایان داده است.

جامعه ترون، بنیاد جاست (Just Foundation) را به تائید و قراردادن یکی از پروژه‌های دیفای در لیست سفید متهم کرده که در نهایت با کلاهبرداری اگزیت و جمع‌آوری 2 میلیون دلار به ارزش توکن TRX، به کار خود خاتمه داده است. به استناد پستی در ساب‌ردیت Tron، این بنیاد لیست سفیدی را برای کلون یونی سواپ (پلتفرم‌هایی که روی صرافی غیر متمرکز Uniswap ایجاد می‌شوند) به نام جاست سواپ (Justswap) ایجاد کرده تا مصادیق کلاهبرداری پروژه‌ها و توکن‌های حوزه سیستم مالی غیر متمرکز را تحت کنترل خود درآورد.

کلاهبرداری 2 میلیون دلاری پروژه ترون سوپرنود در دیفای

این پروژه که ترون سوپرنود (Tron Supernode) نام دارد، با وجود اینکه وبسایت آن کاملا غیر فعال شده و به گفته جامعه آن برداشت‌ها متوقف شده‌اند، اما هنوز هم در این لیست سفید قرار دارد. به گفته جامعه ترون، کانال تلگرامی و حساب‌های اجتماعی این پروژه حتی پیش از غیر فعال شدن وبسایت آن بسته شدند. البته بخش قابل توجهی از وجوه این پروژه هنوز روی قرارداد هوشمند آن در دسترس است، اما بخاطر وجود سیستم وایت لیست فعلی، فقط یک سری از آدرس‌های خاص قادر به برداشت وجوه هستند. بنابراین بنظر می‌رسد که اکثر کاربران پروژه ترون سوپرنود به پول‌های خود دسترسی ندارند.

کلاهبرداری اگزیت

پیش از این کلاهبرداری و بسته شدن حساب‌ها، ارزش توکن‌های ترون (TRX) قفل شده در این پروژه دیفای به 2 میلیون دلار رسید. برخی از اعضای جامعه ترون گفته‌اند که غیر قانونی بودن این پروژه به وضوح مشخص بود. پروژه Tron Supernode در سایت DappRadar با عنوان «ریسک بالا» لیست شده بود. این عبارت، عموما در این وبسایت معنای اسکم (Scam) و کلاهبرداری را تداعی می‌کند.

بنیاد جاست، امور مالی غیرمتمرکز ترون را برعهده داشته که به طور گسترده، شامل پروژه‌های اتریومی است که به صورت یک به یک به این بلاک چین منتقل می‌شوند. سایت خبری کوین تلگراف پیشتر گزارش کرده بود ترون اسکن (Tronscan)، پروژه‌ای به نام Djed که شباهت زیادی به میکر دائو دارد را راه‌اندازی کرده، اما بعدها این پروژه به جاست (Just) تغییر نام یافت. حال باید ببینیم که پروژه‌های کلاهبرداری ترون در دیفای باز هم ادامه خواهند یافت یا خیر.

بیشتر بخوانید: رقابت ترون با اتریوم در دیفای ؛ برنامه جدید جاستین سان

اکنون با این کلاهبرداری جدید، جامعه ترون نحوه و روند تائید اعتبار پروژه‌های دیفای را زیر سوال برده، خصوصا اینکه این روند منحصرا برای تحلیل قراردادهای هوشمند طراحی شده است. اکثر پروژه‌های کلاهبرداری DeFi، از طریق تحلیل و بررسی کدهای قرارداد قابل تشخیص بوده و عموما هم ویژگی چاپ یا لیست سفیدی را دارند که دسترسی آن را تنها برای خالقان قرارداد فراهم می‌کند. با توجه به اینکه بنیاد جاست توسط تیم مرورگر بلاک ترون راه‌اندازی شده، رفع این مشکل نباید مشکل خاصی برای آن‌ها ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند پانزی ترون – Tron ؛ کلاهبرداری های رو به رشد

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)