مراقب نسخه جعلی برنامه صرافی یونی سواپ در پلی استور باشید!


برنامه موبایل جعلی که ادعا می‌کند متعلق به صرافی یونی سواپ است، بیش از 100 دانلود در پلی استور داشته و 20 هزار دلار یکی از کاربران را به سرقت برده است.

الکس ساندرز (Alex Saunders)، موسس و مدیر عامل کانال خبری ناگتز نیوز (Nuggets News) استرالیا، اخیرا گزارش کرده یکی از اعضای این شبکه، 20،000 دلار خود را در برنامه موبایل تقلبی یونی سواپ که از پلی استور دانلود کرده بود، از دست داده است. این اپلیکیشن که «Uniswap DEX» نام دارد، در تاریخ 10 نوامبر (20 آبان) توسط فرد یا نهادی به نام «Uniswap Inc» منتشر شده بود.

نحوه سرقت در برنامه جعلی یونی سواپ در پلی استور

این کاربر گفته به خیال خود با وارد کردن عبارت بازیابی خصوصی در این برنامه موبایل جعلی، وارد صرافی غیر متمرکز یونی سواپ شده و در این لحظه سرقت اتفاق افتاده است. این برنامه تا زمان باقی ماندن در پلی استور، 123 نظر مثبت (که احتمالا جعلی هم بوده‌اند) دریافت کرده بود، اما اکنون از این پلتفرم حذف شده است. بیش از 100 نفر نیز این اپلیکیشن را دانلود کرده بودند.

صرافی غیر متمرکز Uniswap بخاطر ارائه ارزهای با ارزش بازار پایین که هنوز در صرافی‌های بزرگی نظیر کوین بیس یا کراکن لیست نشده‌اند، شهرت و محبوبیت فراوانی یافت. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا وجوه خود را از والت‌های اتریومی به این صرافی واریز کنند، اما در حال حاضر اپلیکیشن موبایلی عرضه نکرده است. در حال حاضر 1.3 میلیون دلار در یونی سواپ قفل شده که آن را به یکی از بزرگترین صرافی‌های غیر متمرکز تبدیل کرده است.

طرح‌های پانزی، اسکم یا دیگر کلاهبرداری‌ها نظیر برنامه موبایل جعلی یونی سواپ، چندین سال است که فضای رمز ارزهای را فرا گرفته است. تحقیقات چینالیسیس (Chainanalysis) نشان می‌دهد که این کلاهبرداری‌ها تا سال 2019 نزدیک به 4.3 میلیون دلار کاربران را به سرقت برده‌اند. این طرح‌های اسکم به قدری گسترده شده‌اند که دادستان کل کالیفرنیا از عموم مردم خواسته بسیار مراقب اینگونه معملات در فضای ارزهای دیجیتال باشند. در بیانیه منتشر شده در تاریخ 7 اوت، خاویر بئرا (Xavier Becerra)، گفته بود:

اخیرا، افرادی خودشان را به‌جای سیاستمداران، سلبریتی‌ها و مدیران کسب و کار در رسانه‌های اجتماعی و کانال‌های یوتیوب جا زده‌اند و از طریق برنامه‌های اسکمی نظیر هدیه دادن دو برابر مقدار پول واریزی به یک کیف پول خاص (نظیر هک تاریخی توئیتر)، از دیگران کلاهبرداری کرده‌اند.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)