انتخابات آمریکا و آینده قیمت بیت کوین چه ارتباطی باهم دارند؟


با توجه به نزدیک شدن انتخابات آمریکا ، اکنون آینده بیت کوین در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و احتمال اصلاح قیمت این ارز دیجیتال را تشدید کرده است.

اما این فقط بیت کوین نیست که ممکن است برایش اصلاح قیمت رخ دهد. طلا و شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P 500) که در ماه‌های اخیر با رشد قابل توجهی مواجه شده‌اند نیز در معرض خطر مشابهی قرار دارند. در ادامه، تمامی دلایلی که باعث خواهند شد رقابت جو بایدن و دونالد ترامب در رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ضرر بازارها و خصوصا آینده بازار قیمت بیت کوین تمام شود را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر پیروزی ترامپ یا بایدن در انتخابات آمریکا بر آینده قیمت بیت کوین و بازارهای جهانی

در ماه نوامبر امسال، رئیس جمهور فعلی آمریکا، دونالد ترامپ باید برای حفظ سمت خود با جو بایدن رقابت کند. سال‌هایی که انتخابات آمریکا در آن برگزار می‌شود، همیشه سال‌هایی حساس برای آینده ایالات متحده و بازار اقتصاد جهانی بوده‌اند. احتمال تغییر در نحوه حکومت و تاثیر آن روی قوانین مالیات بر درآمد باعث می‌شود تا احساس سرمایه گذاران نسبت به دارایی‌های مختلف تغییرات بزرگی داشته باشد. برای مثال، به هنگام پیروزی ترامپ در انتخابات قبلی، یکی از روندهای صعودی نسبتا طولانی بازار بورس آمریکا و بیت کوین متوقف شد.

تحلیلگران می‌گویند پیروز شدن جو بایدن در انتخابات می‌تواند تاثیر معکوسی روی آینده قیمت بیت کوین داشته باشد. در ضمن این افراد نگران هستند که در میان یکی از بزرگترین بازیابی‌های قیمت در طول تاریخ و شکسته شدن سقف قیمت‌های فراوان، تاثیر این پیروزی ممکن است فورا حس نشود. اما این تاثیر می‌تواند در آینده نزدیک به صورت کامل نمایان شود.

انتخابات آمریکا و آینده بیت کوین

انتظار می‌رود تغییرات بزرگی در بازارهای مختلف رخ دهند و این تغییرات می‌توانند یکی از نتایج شک و تردیدی که حول انتخابات آمریکا به وجود آمده است باشند و این مورد، روی آینده قیمت بیت کوین نیز تاثیر گذار خواهد بود.

همبستگی بیت کوین و شاخص S&P 500

شاخص CBOE VIX که میزان تورم آتی شاخص S&P 500 را می‌سنجد، در هر سالی که انتخابات برگزار شده مقادیر بالاتری را نشان داده است. این مقادیر بالاتر به صورت کلی حاکی از حرکت انفجاری هستند. اما به دلیل پاندمی کرونا، فاکتورهای فعلی اقتصادی و نارآمی‌های سیاسی، شاخص VIX امسال در مقایسه با سال‌های انتخابات قبلی، به بالاترین میزان خود رسیده است.

انتخابات آمریکا و آینده بیت کوین

علی رغم این که VIX به صورت مستقیم روی بیت کوین تاثیری ندارد، آخرین باری که این شاخص افزایش شدیدی داشت، پنجشنبه سیاه (Black Thursday) را شاهد بودیم. از آن روز تا کنون، بیت کوین با شاخص بازار سهام اس اند پی ۵۰۰ (S&P 500 stock market index) همبستگی داشته است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز یکی از مواردی است که همانند S&P 500، باید منتظر ظهور اثرات آن روی آینده و قیمت بیت کوین باشیم.

بیشتر بخوانید: همبستگی بیت کوین و بازار سهام به بالاترین سطح خود رسید

این موضوع می‌تواند بدین معنی باشد که یا توجه گروه متفاوتی از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری و خرید بیت کوین جلب شده، یا اینکه متغیرهای دیگری در کار هستند. اما در هر صورت طی سه ماه اول و دوم سال ۲۰۲۰، نمی‌توان منکر همبستگی بیت کوین با این شاخص شد.

انتخابات آمریکا و آینده بیت کوین

پیش از این بیت کوین تا قبل از پایان یافتن انتخابات آمریکا نتوانسته بود رکورد قبلی قیمتش را بشکند. اما در انتخابات امسال، بازار ممکن است ترجیح دهد پیروزی مجدد ترامپ را ببیند. چراکه تحلیلگران می‌گویند پیروزی دوباره وی، شرایط مناسبی برای رشد سازمان‌های بزرگ را فراهم می‌کند. تحت هر شرایطی، احتمال افزایش نوسان بازار بالاست و به نظر می‌رسد که انتخابات آمریکا و نتیجه آن به شدت در آینده قیمت بیت کوین دخیل خواهند بود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)