قانون بیت کوین در آمریکا چگونه است؟


قانون بیت کوین در آمریکا طی سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. در این مقاله، به بررسی آخرین وضعیت قوانین Bitcoin در ایالات متحده می‌پردازیم.

یکی از سوالات رایج در ارتباط با بیت کوین این است که قانون بیت کوین در آمریکا و سایر کشورهای دنیا چیست؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم اگر چه BTC محبوب‌ترین ارز دیجیتال رایج در نظام مبادلات دیجیتالی دنیا است، اما هنوز هم خرید و فروش بیت کوین در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده است. قوانین موجود در Bitcoin شفاف نیستند و هنوز در مورد وضعیت قانونی این رمز ارز در جهان قطعیت وجود ندارد. ایالات متحده آمریكا نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به این که هر کدام از ایالت‌ها قانون مخصوص به خود را دارند، وضعیت قانونی ارز BTC در هر یک از آن‌ها متفاوت است. با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مطلب، به بررسی قانون بیت کوین در آمریکا بپردازیم. در این مطلب به موضوعات زیر می‌پردازیم:

قانون بیت کوین در آمریکا بر اساس قوانین فدرال

دو نهادی که در سطح فدرال به بیت کوین توجه کرده و درباره قانون این رمز ارز در آمریکا اظهار نظر می‌کنند عبارتند از:

 • کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC): یک آژانس مستقل از دولت فدرال است که تنظیم کننده اصلی بازار سهام ایالات متحده آمریکا است.
 • کمسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده آمریکا (CFTC): یک آژانس مستقل از دولت ایالات متحده است که بازار آتی را تنظیم می‌کند.

در حالی که CFTC در سال 2015 اعلام کرد که بیت کوین کالایی مانند طلا است و بنابراین تابع مقررات آن است، اما SEC اعلام کرد که ارز BTC امن نیست.

قانون بیت کوین در آمریکا بر اساس قوانین ایالتی

 به دلیل سیستم حقوقی چندپارچه، قانون بیت کوین در آمریکا نامشخص است. زیرا قوانین بی‌شماری وجود دارد و از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. برای درک وضعیت حقوقی Bitcoin در آمریکا، باید به سیستم حقوقی تک تک ایالت‌ها توجه داشت. به عنوان مثال، ایالت هاوایی همه عملیات مربوط به خرید و فروش رمز ارز BTC را در سال 2014 ممنوع کرد. اما در سال 2018 با تغییر قوانین، معاملات بیت کوین نیز بلامانع اعلام شد. نیویورک، دلاور، فلوریدا و کانزاس نیز مقرراتی را در مورد Bitcoin تصویب کرده‌اند، اما در حال حاضر اکثر ایالت‌ها در مورد وضعیت حقوقی این ارز دیجیتال دارای قوانین شفاف و صریحی نیستند.

آیا خرید و فروش BTC در ایالات متحده قانونی است؟

در بسیاری از ایالات، خرید و فروش بیت کوین کاملاً قانونی است. در سال 2013 وزارت خزانه داری آمریکا برای اجرای جرایم مالی (FINCEN) اعلام کرد سرمایه گذاری در بازار BTC و استفاده از آن به عنوان روشی برای پرداخت قانونی است، به شرطی که فروشنده کالا یا خدمات حاضر به پذیرش آن باشد. در حقیقت، بسیاری از ایالت‌های آمریکا قوانین صریح منع خرید و فروش Bitcoin را ندارند. به عنوان مثال، در ایالت کالیفرنیا اگرچه خرید و فروش بیت کوین به طور کامل ممنوع نیست، اما قوانینی برای آن در نظر گرفته است که شفافیت کافی ندارد. ایالت تگزاس هم  اولین ایالتی بود که تفاهم نامه‌ای را منتشر کرد مبنی بر اینکه برای فروش BTC یا سایر ارزهای دیجیتال، نیازی به مجوز انتقال‌دهنده پول (money transmitter license) نیست. همچنین یکی از شعب دادگاه فدرال آمریکا، اخیرا اعلام کرده که طبق قانون نقل و انتقال پول، بیت کوین در ایالت واشنگتن به‌عنوان یک پول به رسمیت شناخته خواهد شد. اما برخی از ایالت ها از جمله نیویورک، نیوهمپشایر، نیومکزیکو، فلوریدا و کنتیکت، قوانین سخت‌ گیر‌انه‌ای برای بیت کوین دارند. در شهریور 1399 (سپتامبر سال 2020)، 48 ایالت توافق کردند که یک مجموعه واحد از قوانین را دنبال کنند.

مطابق با قوانین آمریکا، وضعیت قانونی کار با دستگاه خودپرداز چیست؟

ایالت متحده قوانین مختلفی برای ATM های بیت کوین دارند. به عنوان مثال، نیویورک از طریق BitLicense به واسطه‌های مالی ارز مجازی، مجوز می دهد. اما سایر ایالت‌ها، استراتژی‌های متفاوت‌تری دارند. به عنوان مثال، در تگزاس مجوز فقط در صورت اتصال دستگاه خودپرداز به صرافی ارز دیجیتال (جایی که BTC خریداری شده است) لازم است. اما آنچه که آشکار است، ایالات آمریکا در تلاش برای وضع قانون مربوط به دستگا‌ه‌های خود پرداز بیت کوین هستند. به عنوان مثال سال گذشته، نوادا الزامات جدیدی را برای دارندگان خودپرداز ارزهای دیجیتال وضع کرد و فعالیت آن‌ها را تنها در صورت دریافت مجوز، قانونی اعلام کرد.

آیا تبلیغ Bitcoin در ایالات متحده قانونی است؟

تبلیغ بیت کوین در ایلات متحده در شرایطی غیرقانونی است که به عنوان یک طرح پامپ و دامپ (pump-and-dump) تلقی شود. CTFC این طرح را به عنوان “تلاش‌های هماهنگ برای ایجاد تقاضای جعلی (پامپ) و سپس فروش سریع (دامپ) برای سودآوری” تعریف می‌کند.

بیشتر بخوانید:  پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال چیست و چطور در دام آن نیافتیم؟

جیك چروینسکی (Jake Chervinsky)، وكیل و مشاور كلی استارت آپ مالی غیر متمرکز کامپاند، اخیراً هشدار داده كه چنین فعالیتی در ارزهای رمزپایه همانند بازار سهام خطرناك است. بنابراین فعالان ارزهای دیجیتال در آمریکا می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط خاص اقدام به تبلیغ بیت کوین کنند.

قانون بیت کوین در آمریکا در مورد استخراج چیست؟

در حال حاضر استخراج بیت کوین در ایالات متحده آمریکا کاملاً قانون مندانه است. ماینرها کافی است که برخی از مجوزهای تعیین شده توسط CFTC و CTA را دریافت کنند.

استخراج بیت کوین

وضعیت حقوقی بیت کوین در سایر کشورها

 • قانون بیت کوین در کانادا: اگر چه ایالات متحده یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود، اما این کشورکانادا بود که برای اولین بار در سال 2014، قوانین بیت کوین را به صورت رسمی تنظیم کرد. طبق قوانین کانادا، رمز ارز در این کشور قانونی نیست.
 • قانون بیت کوین در ژاپن: تا به امروز، ژاپن تنها کشوری است که بیت کوین را به عنوان ابزاری برای پرداخت به رسمیت شناخته است. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها در ژاپن حقوق کارمندان خود را با BTC پرداخت می‌کنند. پس از افزایش تقاضاهای سازمان‌دهی شده برای استفاده از ارزهای مجازی، مقامات ژاپن اخیراً برای مبادله ارزهای رمزنگاری شده، خواستار اتخاذ تدابیر امنیتی بهتر شده‌اند.
 • قانون بیت کوین در انگلستان: بسیاری از کشورها هنوز درمورد وضعیت بیت کوین بحث می‌کنند. به عنوان مثال، انگلستان هنوز هم برای تنظیم قوانین مربوط به Bitcoin هیچ اقدامی نکرده است.
 • قانون بیت کوین در روسیه: روسیه  موفق به انتشار پیش‌نویس قانون خو در مورد ارزهای دیجیتال نشده است.
 • قانون بیت کوین در چین: در سال 2018، چین بیت کوین را فقط به استفاده شخصی محدود کرد و همه موسسات مالی را از انجام معاملات ارز دیجیتال باز داشت.
 • قانون بیت کوین در مالزی: بر اساس قوانین کشور مالزی، بیت کوین در این کشور قانونی است، اما صرافی‌های ارز دیجیتال برای هر گونه فعالیت باید از کمیسیون اوراق بهادار مالزی مجوز دریافت کنند.
 • قانون بیت کوین در آلمان: آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. دولت آلمان در سال 2013 اعلام کرد از ارزهای دیجیتال می‌توان برای پرداخت مالیات استفاده کرد. البته پرداخت با Bitcoin شامل مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.
 • قانون بیت کوین در ایران: سرمایه‌گذاری، نگهداری یا استفاده از بیت کوین در ایران غیر قانونی نیست. طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی: «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب شده و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست، مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.
 • برخی از کشورها هم مانند هند، بولیوی و اکوادور، بیت کوین را کاملاً غیرقانونی دانسته‌اند.

جمع‌بندی

توسط دادستان کل ایالات متحده در مهر 1399 ( اکتبر سال 2020)، چارچوب اجرای رمز ارزها را منتشر کرد. در این چهارچوب اشاره شده است که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، برای ایالات متحده و متحدانش به شرطی که امنیت عمومی را به خطر نیندازد از اهمیت حیاتی برخوردار هستند. همچنین نهادهای نظارتی و مقامات باید اقدامات لازم را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که ارز دیجیتال به عنوان بستری برای فعالیت‌های غیر قانونی استفاده نشود. البته هنوز جزئیات این قوانین نامشخص است. اما به روشنی مشاهده می‌شود که تحول بزرگی در قانون بیت کوین در آمریکا در حال رخ دادن است. CTFC هدف خود را ایجاد یک چارچوب جامع برای ارتقا قوانین در حوزه دارایی‌های دیجیتال عنوان کرد. این طرح تصدیق می‌کند که بازارهای مشتقات طی سال‌ها دچار تحولات دیجیتالی شده‌اند و بدین ترتیب، فرصت‌های جدید و خطرات زیادی پیش روی معامله گران قرار گرفته است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)