هاوینگ بیت کوین چیست؟ بررسی تاثیر هاوینگ 2020 بر قیمت بیت کوین


هاوینگ بیت کوین چیست؟ هاوینگ 2020 چه تاثیری بر روی بیت کوین خواهد گذاشت؟ اغلب افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال به دنبال پیدا کردن پاسخی برای این سوالات هستند. ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 بیت کوین را به همراه مقاله سفید (Whitepaper) آن منتشر کرد. هاوینگ یکی از مفاهیم بسیار مهم گنجانده شده در مقاله سفید بیتکوین بود. پیش بینی ارزش بیت کوین پس از هاوینگ همواره یکی از چالش‌های مهم دنیای ارز دیجیتال به شمار می­ رود.  اگر شما نیز علاقه مند به تحلیل قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2020 هستید  در ادامه با ایران کریپتوکارنسی همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

پاداش استخراج بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک تعریف می‌گردد. بلاک‌ها در شبکه بیت کوین هر 10 دقیقه یک بار ایجاد می‌شوند. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را طوری ایجاد کرد که پاداش بلاک‌ها هر 4 سال نصف شود. این رویداد را هاوینگ می‌گویند. با توجه به این که هالوینگ نرخ عرضه بیت کوین را نصف می ­کند، از نظر متخصصان ارزهای دیجیتال هاوینگ در طول زمان منجر به افزایش ارزش بیتکوین خواهد شد. همواره پیش بینی رویدادهای پس از هاوینگ برای فعالان ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های دنیای ارزهای دیجیتال تخمین قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2020 است. آیا تاریخ تکرار خواهد شد و پس از هاوینگ 2020‌، قیمت بیت کوین افزایش پیدا خواهد کرد؟

هاوینگ به زبان ساده ­تر

استخراج­ کنندگان برای تایید تراکنش ­ها وحفظ امنیت آن­ها، قدرت پردازش سخت افزارهای خود را در اختیار شبکه قرار می‌­دهند. به این فرآیند که استخراج گفته می ­شود، معادلات ریاضی پیشرفته حل می ­شود. در ازای حل این معادلات شبکه،‌ به ماینرها مقداری بیت کوین به عنوان پاداش می ­­دهد. طبق پروتکل بیت کوین، هالوینگ این پاداش را  هر چهار سال یکبار نصف می ­­کند. تا به امروز هاوینگ در سال‌های 2012 و 2016 رخ داده است. نصف شدن پاداش بعدی در هاوینگ 2020 خواهد بود.

هاوینگ در پروتکل بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو زمانی که پروتکل بیت کوین را تعریف می­‌کرد روی دو قانون بیشتر از همه تاکید داشت.

قانون اول: موجودی بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود باشد. این قانون برای این بود که با ایجاد سریع بیت کوین ­­ها و افزایش تعداد بیت­ کوین‌های در گردش از ارزش بیتکوین کاسته خواهد شد. بنابراین باید سرعت عرضه بیت کوین تحت کنترل باشد. بیشتر افراد فکر می‌­کنند در آینده ­ای نه چندان دور ممکن است بیتکوین به دلیل عرضه نامحدود مانند طلا به دارایی مبادلاتی بین المللی تبدیل شود.

قانون دوم: پس از هر 210 هزار بلاک، پاداش استخراج در هاوینگ نصف خواهد شد. بلاک ها در شبکه بیتکوین هر 10 دقیقه یک بار ایجاد می‌شوند. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را طوری ایجاد کرد که پاداش بلاک‌ها هر 4 سال نصف شود. بیتکوین به گونه‌ای طراحی شده است که هر 10 دقیقه یک بلاک در شبکه آن ایجاد می‌شود. استخراج کنندگان بر سر این بلاک می‌جنگند و در نهایت هرکس که برنده حل آن بلاک شد، جایزه آن را دریافت می‌کند. پاداش هر بلاک از قبل تعیین شده است و تغییرات آن در طول زمان هم از پیش مشخص شده است. به عنوان مثال در حال حاضر استخراج هر بلاک بیت کوین پاداشی معادل 12.5 بیت کوین دارد. پس از هاوینگ 2020 پاداش بلاک‌­ها به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت .

تاریخ هاوینگ بیت کوین 2020 چه زمانی است؟

هاوینگ بیت کوین

اگر از فعالان حوزه ارزدیجیتال باشید احتمالا شمارش گر معکوس هاوینگ بیت کوین خود را فعال کرده‌اید. طبق برآورد­های صورت گرفته تاریخ هاوینگ 2020 در اردیبهشت ماه یا نهایت خرداد ( ماه می یا ژوئن) خواهد بود. علت این که تاریخ هاوینگ بیتکوین تقریبی است به این خاطر است که زمان بلاک ­های بیتکوین 9 دقیقه و 20 ثانیه است نه دقیقا 10 دقیقه!

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2020

برخی از افراد معتقد هستند که تاریخ در دنیای ارزهای دیجیتال خود را تکرار می‌‌کند. به نظر آن‌‌ها  با توجه به این که پس از هاوینگ در سال 2016 قیمت بیتکوین افزایش چشم­گیری داشت، قطعا پس از هاوینگ در سال 2020 نیز شاهد افزایش قیمت بیت کوین، خواهیم بود.

بیشتر تحلیل گران در حال ارزیابی شرایط بعد از هاوینگ هستند. بسیاری از آنان استدلال می‌­کنند از آنجا که استخراج تنها راه به دست آوردن بیتکوین است، لذا می‌توان گفت که عرضه این ارز فقط به استخراج محدود است. قیمت در هر بازاری بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. وقتی که عرضه کاهش یابد، قیمت باید به حدی افزایش یابد تا دوباره عرضه و تقاضا متعادل شود. هاوینگ 2020 منجر به نصف شدن عرضه بیتکوین می‌شود. لذا طبیعی است که قیمت بیت کوین تحت تاثیر هاوینگ افزایش یابد. از طرف دیگر وقتی پاداش استخراج نصف شود، قیمت تمام شده بیتکوین برای ماینرها افزایش می‌یابد. از آنجا که تنها راه تولید بیتکوین همین استخراج است، منطقی است که ماینرها نخواهند بیتکوین خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمتی که آن را به دست آورده‌اند بفروشند. این عامل هم می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ شود.

در این میان برخی افراد نیز معتقد هستند که ممکن است هاوینگ 2020، اعضای جامعه بیت کوین را شگفت زده کند. از نظر آن­ها هاوینگ تاثیر چندانی روی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ نخواهد داشت.

آیا مشارکت ماینرها پس از هاوینگ 2020 کاهش پیدا خواهد کرد؟

پس از هاوینگ 2020 با توجه به زمان‌بر بودن تنظیم سختی استخراج، سودآوری ماینرها ممکن است در چند هفته اول با کاهش همراه باشد.  اما مطالعه رفتار ماینرها در هاوینگ‌­های قبلی نشان از افزایش مشارکت آن­‌ها دارد. هر چند نباید از توجه به این نکته غافل شد که  هیچ روش علمی برای تحلیل رفتار ماینرها پس از هاوینگ  وجود ندارد. اما قطعا ماینرها باید برای تعویض تجهیزات خود در زمان حیاتی آمادگی کامل داشته باشند. استخراج کنندگان می­ توانند قبل از هاوینگ تجهیزات قدیمی خود را بفروشند و تجهیزات جدید خریداری کنند. در غیر این صورت استخراج کنندگان بیت کوین که از کارایی خوبی برخوردار نیستند مجبور به کناره‌گیری خواهند شد.

در این میان ممکن است برخی از استخراج کنندگان پس از هاوینگ 2020 به سراغ استخراج ارزهای دیجیتال دیگر با الگوریتم استخراج مشابه بیتکوین بروند. اما قطعا تعداد این استخراج کنندگان زیاد نخواهد بود.

ارتباط هاوینگ بیت کوین کش با هاوینگ 2020 بیت کوین

با توجه به این که هاوینگ بیتکوین کش  (هم ABC و هم BCV ) زودتر از هاوینگ بیتکوین بود. می ­توان از رفتار این دو کوین پس از هالوینگ به عنوان راهنما برای تحلیل رفتار بیتکوین بعد از هاوینگ 2020 کمک گرفت. در حال حاضر زمان زیادی از هاوینگ بیتکوین کش نمی‌­گذرد. اما چیزی که اتفاق افتاده است، کاهش هشت ریت شبکه و کند شدن فرآیند تولید بلاک‌­ها است.

تاثیر ویروس کرونا بر هاوینگ 2020 بیت کوین

شیوع کرونا ویروس با سرعت بسیار زیاد، سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. بحران کرونا ویروس حتی بازار ارزهای دیجیتال را نیز با شرایط ویژه روبرو کرده است. قیمت کریپتوکارنسی ­ها به ویژه بیت کوین نیز تحت تاثیر کرونا با نوسانات بسیار زیادی همراه بوده است. در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی استخراج کنندگان و معامله‌گران بیت کوین این است که: آیا کرونا ویروس باعث مرگ صنعت ماینینگ خواهد شد؟

کریستوفر بندیکس مدیر تحقیقات کوین شیرز شرکت خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال درنیویورک است. بندیکس در این باره می‌گوید: هر چند کرونا ویروس در آینده صنعت ماینینگ بی‌تاثیر نخواهد بود، اما نمی‌­توان گفت که صنعت استخراج را به مارپیچ مرگ خود خواهد کشاند.

از طرف دیگر کارشناسان کوین شیرز معتقد هستند تاثیر کرونا بر بیت کوین مشابه تاثیر هاوینگ خواهد بود. بنابراین تغییرات نرخ هش پس از هالوینگ بسیار مشابه نرخ هش در هفته‌‌های اخیر خواهد بود. از طرف دیگر اغلب شرکت‌های استخراج در حال حاضر با احتیاط بیشتری عمل می­‌کنند. اما برخی از شرکت ­ها مانند ماینینگ بلاک استریم نیز امکانات خود را  برای بعد از  هاوینگ 2020  آماده می‌کنند و به سودآوری بیشتر امیدوار هستند.

بیت استمپ یکی از صرافی‌‌های بسیار محبوب بیت کوین است. این صرافی درباره تاثیر کرونا بر هاوینگ بیتکوین می‌گوید: به احتمال قوی هاوینگ تحت تاثیر کرونا قرار خواهد گرفت. البته مطمئنا در دراز مدت بازار را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

 در پایان …

این که  هاوینگ 2020 بر بیتکوین تاثیر خواهد گذاشت بر هیچ کسی پوشیده نیست. طبق الگوهای گذشته، هاوینگ بیتکوین باعث افزایش تقاضا برای بیت کوین خواهد شد. در نتیجه قیمت بیتکوین افزایش پیدا خواهد کرد. اما این که آیا با وجود کرونا ویروس الگوهای گذشته در هاوینگ بیتکوین تکرار خواهند شد یا خیر، چیزی است که هیچ کس به درستی نمی‌­داند. نظر شما درباره تاثیر هاوینگ 2020 بر ارزش بیتکوین چیست؟ نظرات خود را با ایران کریپتوکارنسی در میان بگذارید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
یوسف جلال آبادی

با سلام با توجه به تغییر زندگی مردم با کرونا و حضور بیشتر در منازل و رونق بخشیدن به کسب و کارهای دیجیتال و بخصوص خرید و فروش های مجازی و استفاده بیشتر از کامپیوتر و بخصوص گوشی در بین مردم بدون شک استفاده از ارزهای دیجیتال زیاد خواهد شد و متقاضیان ارزهای دیجیتال افزایش خواهد یافت و هاوینگ 2020 نیز اگر اجرایی شود شاهد افزایش قیمت بیت کویین بالای 20000 دلار و فراتر خواهیم بود البته پیش بینی میشود اکثر ارزهای دیجیتال دیگر نابود خواهند شد و نهایت 5 ارز دیجیتال فعال خواهند بود و سرمایه گذاری روی دیگر ارزها بی فایده خواهد بود مگر بخواهد اتفاق خاصی برای بیت کویین بیفتد که همان حمله 51 درصدی است که با شرایط بوجود آمده دور از انتظار نیست که اگر این اتفاق بیفتد کلا ارزهای دیجیتال نابود خواهند شد و تنها راه جلوگیری از این اتفاق عدم گسترش ماینینگ های استخری است که بعید به نظر میرسد . dr.j

0 پاسخ دهید
16:22:18 1399/08/06