کوین میکسینگ و کوین جوین چیست؟ آیا می‌توان رد ارزهای دیحیتال را پیدا کرد؟


کوین میگسینگ و کوین جوین : از بیت کوین اغلب به عنوان پول نقد دیجیتال یاد می‌شود، اما این یک مقایسه سوال برانگیز است. اگر آلیس به باب ده دلار پول نقد بپردازد، باب نمی داند این پول از کجا آمده است. اگر بعداً این پول را به کارول بدهد، دیگر نمی تواند بفهمد که آلیس یک بار آن را در اختیار داشته است.

بیت کوین به دلیل ماهیت عمومی آن متفاوت است. تاریخچه یک کوین معین ( به طور دقیقتر، خروجی تراکنش بدون هزینه یا UTXO ) را می‌توان توسط هر کسی مشاهده کرد. کمی شبیه به ثبت مقدار تراکنش است و نام شرکت کنندگان در هر صورتحساب استفاده شده است.

گفته می‌شود نام مستعار یک آدرس عمومی را تضمین می‌کند که هویت کاربران به راحتی فاش نشود. هنوز بیت کوین کاملاً خصوصی نیست. تجزیه و تحلیل بلاکچین به طور فزاینده پیچیده‌تر می شود و قادر به پیوند دادن آدرس‌ها به هویت‌های بیشتر و کارآمدتر است. در کنار سایر تکنیک های نظارت، یک نهاد اختصاصی می تواند نام کاربری کاربران ارز دیجیتال را تغییر بدهد یا حذف کند. برای رفع این مشکل، تکنیک هایی برای قطع ارتباط معاملات در طول سال‌ها به وجود آمده است.

کوین میگسینگ چیست؟

به طور گسترده، کوین میکسینگ به هر فعالیتی که منجر به مبهم بودن بودجه توسط جایگزینی آن‌ها با دیگران باشد، اشاره دارد. با این حال، در فضای ارزهای دیجیتال، ادغام کوین معمولاً خدمات ارائه شده توسط شخص ثالث را نشان می دهد. به طور معمول، ارائه دهندگان خدمات، کوین‌های کاربران (و هزینه ای ناچیز) را می‌گیرند و کوین‌هایی را که هیچ ارتباطی با ارسال شده‌ها ندارند را برمی‌گردانند. این سرویس‌ها همچنین به عنوان میکسر شناخته می شوند.

امنیت و ناشناس بودن چنین خدمات متمرکزی، قابل تردید است. کاربران هیچ تضمینی ندارند که پول آن‌ها توسط میکسر به آن‌ها بازگردانده شود یا این‌که کوین‌های بازگردانده شده به نوعی مشکل دار نیستند. جنبه دیگری که باید هنگام استفاده از میکسر در نظر بگیرید این است که آدرس های IP و بیت کوین ممکن است توسط شخص ثالث وارد شوند. درنهایت، کاربران به امید دریافت وجه غیرقابل برگشت، از کنترل بودجه خود دست برمی‌دارند.

یک رویکرد جالب توجه در قالب معاملات کوین جوین وجود دارد که باعث به وجود آمدن انکار پذیری قابل قبول می‌شود. بدین معنی که، پس از کوین جوین، هیچ مدرکی نمی تواند کاربر را با اطمینان به معاملات قبلی خود پیوند دهد. بسیاری از راه حل‌های کوین جوین جایگزین غیر متمرکزی برای میکسرها را فراهم می‌کنند. اگرچه ممکن است یک هماهنگ کننده درگیرکار باشد، کاربران نیازی به قربانی  کردن وجوه خود ندارند.

کوین جوین چیست؟

معاملات کوین جوین در ابتدا توسط گرگوری مکسول، توسعه دهنده بیت کوین در سال 2013 مطرح شد. وی در مقاله خود مختصراً از نحوه ساخت این معاملات و چگونگی دستیابی به حریم خصوصی گسترده بدون ایجاد تغییر در پروتکل سخت می‌گوید.

در اصل، یک کوین جوین شامل ترکیبی از ورودی‌های چندین کاربر به یک تراکنش واحد است. قبل از اینکه توضیح دهیم چگونه (و چرا)، اجازه دهید نگاهی به ساختار یک معامله اساسی بیندازیم.

معاملات بیت کوین از ورودی‌ها و خروجی‌ها تشکیل شده است. وقتی کاربر می‌خواهد معامله کند، UTXO های خود را به عنوان ورودی می‌گیرد ، خروجی‌ها را مشخص می‌کند و ورودی‌ها را نشانه گذاری می‌کند. توجه به این نکته مهم است که هر ورودی به طور مستقل امضا شده است و کاربران می‌توانند چندین خروجی (مراجعه به آدرس‌های مختلف) را تنظیم کنند.

میکس کوین

اگر به معامله معینی که از چهار ورودی که هر کدام 0.2 بیت کوین و دو خروجی 0.7بیت کوین و 0.09 بیت کویت تشکیل شده است، بپردازیم، چند فرض مختلف داریم که می‌توانیم آنها را بسازیم. اولین مورد این است که ما در حال نظارت بر پرداخت هستیم؛ فرستنده یکی از خروجی‌ها را به کسی ارسال می کند و برخی از تغییرات را به خودشان باز می‌گرداند. از آنجا که آن‌ها از چهار ورودی استفاده کرده اند، احتمالاً خروجی بزرگ‌تر برای گیرنده است. توجه داشته باشید که ما 0.01 بیت کوین را از خروجی‌ها از دست داده ایم، این هزینه ای است که به ماینر داده می شود.

همچنین ممکن است فرستنده بخواهد UTXO بزرگ‌تری را از موارد کوچک‌تر ایجاد کند، بنابراین ورودی‌های کوچک‌تر را برای رسیدن به نتیجه مطلوب 0.7 بیت کوین ادغام می کند.

فرض دیگری که می‌توانیم انجام دهیم بر این اساس است که هر ورودی به طور مستقل امضا می شود. این معامله می‌تواند تا چهار طرف مختلف داشته باشد که ورودی‌ها را امضا می کنند. و در آنجا این اصل نهفته است که باعث می شود کوین جوین مؤثر واقع شود.

یک کوین جوین چگونه کار می کند؟

ایده این است که طرف‌های مختلف برای ایجاد یک معامله، هر یک از ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نظر را هماهنگ می کنند. از آنجا که همه ورودی‌ها با هم ترکیب شده اند، با اطمینان می توان گفت که خروجی به کدام کاربر تعلق دارد. نمودار زیر را در نظر بگیرید:

جوین کوین

در اینجا، ما چهار شرکت کننده داریم که مایل به پیوند بین معاملات هستند. آنها میان خود (یا از طریق یک هماهنگ کننده اختصاصی) هماهنگی می‌کنند تا ورودی‌ها و خروجی هایی را که می خواهند شامل آن شوند را اعلام کنند.

هماهنگ كننده تمام اطلاعات را دريافت خواهد كرد، آنرا در معامله قرار خواهد داد و هر يك از شركت كنندگان را قبل از پخش آن به درون شبکه، مجبور به نشانه گذاری می کند. پس از امضای کاربران، معامله بدون داشتن اعتبار قابل تغییر نیست. بنابراین، هیچ خطری برای عدم پیش برد هماهنگ کننده با بودجه وجود ندارد.

معامله به عنوان یک جعبه سیاه برای کوین میکسینگ استفاده می شود. به یاد داشته باشید که ما UTXO (بازده ی ناپایدار معامله) را برای ایجاد موارد جدید به طور موثری از بین می بریم. تنها پیوند UTXO قدیمی و جدیدی که ما داریم این معامله است، اما مطمئناً نمی توانیم بین شرکت کنندگان تفاوت قائل شویم. در بهترین حالت، می توان گفت كه يك شركت كننده یكی از ورودی‌ها را تأمین كرده است و ممكن است صاحب جدید یك خروجی باشد.

اما حتی به هیچ وجه تضمین نمی‌شود. چه کسی می‌گوید، هنگام بررسی معامله فوق، چهار شرکت کننده وجود دارد؟ آیا این یک نفر بودجه خود را به چهار آدرس خود ارسال می کند؟ دو نفر دو خرید جداگانه انجام می دهند و 0.2 بیت کوین را هرکدام به آدرس‌های خود باز می گردانند؟ چهار نفر به شرکت کنندگان جدید می فرستند، یا به خودشان برمی گردانند؟ نمی‌توانیم مطمئن باشیم.

حریم خصوصی از طریق تکذیب پذیری در کوین میگسینگ و کوین جوین

این واقعیت که پیاده سازی های کوین جوین وجود دارد، کافی است تا به روش‌های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل معاملات شک کنیم. می توانید استنباط کنید که یک کوین جوین در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است، اما شما نمی‌دانید که چه کسی خروجی‌ها را دارد. با افزایش محبوبیت، فرض این‌که همه ورودی‌ها متعلق به همان کاربر باشند، جهش گسترده ای را برای حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم وسیع‌تر را تضعیف می کنند.

در مثال قبلی، ما می‌گوییم که معامله دارای یک مجموعه ناشناسی از 4  نفربود، صاحب یک خروجی می تواند هر چهار مشارکت کننده باشد. هرچه مجموعه گمنام بزرگ‌تر باشد، احتمال ارتباط با مالک اصلی آن کمتر می‌شود. خوشبختانه، پیاده سازی‌های اخیر کوین جوین این امر را برای کاربران مهم می‌سازد که بی اعتمادانه ورودی‌های خود را با ده ها تن دیگر ادغام کنند و از درجه بالایی انعطاف پذیری برخوردار هستند. اخیراً، معامله 100 نفره با موفقیت انجام شد.

 افکار بسته در مورد کوین میگسینگ و کوین جوین

کوین میگسینگ و کوین جوین

ابزارهای کوین میگسینگ علاوه براین برای هر کاربری که در مورد حریم شخصی خود جدی است، مهم می باشد. برخلاف ارتقاء حریم خصوصی پیشنهادی (مانند معاملات محرمانه)، آن‌ها مطابق با امروز، با پروتکل سازگار هستند.

برای کسانی که به صداقت و روش شخص ثالث اعتماد دارند، خدمات میکس یک راه حل آسان است. برای کسانی که جایگزین قابل تأیید و غیرمتعهدی را ترجیح می‌دهند، کوین جوین بهتر است. این کارها به طور دستی برای کاربران متخصص فنی انجام می‌شود و یا از ابزارهای نرم افزاری که مکانیسم های پیچیده تر را حذف می کند، استفاده می‌کنند. در حال حاضر، تعداد انگشت شماری از این ابزارها وجود دارند که تنها با تلاش کاربران برای حفظ حریم خصوصی بیشتر، محبوبیت خود را ادامه می دهند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)