اتریوم چیست؟ معرفی ارز دیجیتال Ethereum به زبان ساده


اتریوم – Ethereum چیست؟ در این مطلب، به معرفی ساده ارز دیجیتال Ethereum، روش‌های خرید و فروش رمز ارز اتریوم و آموزش کیف پول های آن می‌پردازیم.

اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است، به این معنی که توسط هیچ یک از نهادهای حکومتی کنترل نمی‌شود. اکثریت مطلق سرویس‌های آنلاین، شرکت‌ها و تشکیلات اقتصادی روی یک سیستم متمرکز حکومتی ساخته می‌شوند. این رویکرد صدها سال است که مورد استفاده قرار گرفته و با این که نقص آن بارها توسط تاریخ ثابت شده است، اما وقتی طرفین به یکدیگر اعتماد نکنند، اجرای آن هنوز هم ضروری به نظر می‌رسد.

یک رویکرد متمرکز به معنی کنترل نهاد منفرد است، اما به معنی یک نقطه منفرد شکست نیز می باشد که برنامه های کاربردی (اپلیکیشن ها) و سرویس های آنلاینی که از این سیستم استفاده می کنند را به شدت در برابر حمله های هکرها و حتی قطعی برق، آسیب پذیر می کند. علاوه بر این، اغلب شبکه های اجتماعی و سایر سرورهای آنلاین ، کاربران را  ملزم به ارائه حداقل اطلاعات شخصی خود می کنند، سپس این اطلاعات بر روی سرورهای آن ها ذخیره می شود. بدین طریق، به راحتی می تواند توسط خود شرکت، کارگران حقه باز یا هکرها به سرقت برود.

سیستم غیر متمرکز اتریوم

اتریوم، که یک سیستم غیر متمرکز است، کاملا خودمختار بوده و توسط هیچ کسی کنترل نمی شود. هیچ نقطه مرکزی برای شکست وجود ندارد، چرا که از هزاران کامپیوتر داوطلب در سرتاسر جهان در حال اجرا است. این به این معنی است که هرگز نمی تواند آفلاین شود. علاوه بر این، اطلاعات شخصی کاربران در کامپیوترهای شخصی خودشان باقی می ماند، در حالی که محتوا، مانند برنامه ها، ویدیوها، و غیره، در کنترل کامل سازندگان است، بدون آن که نیازی به اطاعت از قوانین وضع شده توسط خدمات میزبانی مانند اپ استور و یوتیوب، باشد.

دوم اینکه، باید درک شود که اگر چه اتریوم و بیت کوین همیشه با یکدیگر مقایسه می شوند، ولی دو پروژه کاملا متفاوت با اهداف کاملا متفاوت می باشند. بیت کوین اولین ارزکریپتو بوده و یک سیستم انتقال پول است که براساس یک تکنولوژی دفتر عمومی توزیع شده به نام بلاکچین ساخته و پشتیبانی می شود.

 

تقابل اتریوم و بیت کوین

اتریوم

 

اتریوم از تکنولوژی بیت کوین بهره گرفته و به طور قابل توجهی، قابلیت های آن را گسترش داده است.

اتریوم شبکه کاملی است که دارای جستجوگر اینترنت اختصاصی، زبان برنامه نویسی و سیستم پرداختی می باشد. مهم تر از همه اینکه، اتریوم این امکان را فراهم می کند که کاربران بتوانند روی بلاکچین اتریوم، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز ایجاد کنند.

این برنامه های کاربردی، ممکن است ایده های کاملاً جدیدی باشند یا کار مجدد روی مفاهیم موجود باشند. اساساً ، این امر هزینه های واسطه و تمام هزینه های مربوط به مشارکت یک شخص ثالث را کاهش می دهد.به عنوان مثال، تنها سودی که از «لایک کردن» یا «به اشتراک گذاری» پست های فیسبوک یک موزیسین توسط هواداران آن، حاصل می شود از طریق تبلیغات موجود در صفحه ایجاد می شود و مستقیم به فیسبوک می رسد.در نسخه اتریوم این شبکه های اجتماعی، هم هنرمندان و هم مخاطبان برای برقراری ارتباط مثبت و پشتیبانی، جوایزی دریافت خواهند کرد.

به طور مشابه، در یک نسخه غیر متمرکز از Kickstarter، شما به علت همکاری با شرکت، محصولی دریافت نخواهید کرد بلکه بخشی از سود آینده شرکت به شما خواهد رسید. در نهایت، برنامه های کاربردی که براساس اتریوم ایجاد شده اند، به منظور جذب انواع خدمات، هرگونه پرداخت های اشخاص ثالث را حذف خواهند کرد. به صورت مختصر می توان در پاسخ اتریوم چیست می توان گفت که:

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده مبتنی بر بلاکچین است که عمومی و منبع باز بوده و امکان ساخت و گسترش برنامه های غیر متمرکز را برای توسعه دهندگان، فراهم می کند.

 

پشتیبانی اتریوم

اتریوم

همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است، بدین معنی که از رویکرد نظیر به نظیر استفاده می کند. هر گونه فعل و انفعالی  در میان آن ها رخ می دهد و فقط توسط کاربرانی که در آن شرکت می کنند پشتیبانی می شود و هیچ مرجع کنترلی در آن دخالت نمی کند.

سیستم کلی اتریوم توسط یک سیستم جهانی با نام Nodes پشتیبانی می شود. Node ها داوطلب هستند که کل بلاکچین اتریوم را روی دسکتاپ خود دانلود کنند ، تمام قوانین عمومی سیستم را به طور کامل اجرا کنند، شبکه را صادق حفظ کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

این قوانین عمومی، همانند سایر موارد مربوط به شبکه، توسط “قراردادهای هوشمند” تعیین می شود. این قراردادها برای انجام خودکار معاملات و دیگر اقدامات خاص شبکه در تعامل با گروه هایی که الزاما به آن ها اعتماد ندارید، طراحی شده اند. شرایط هر دو طرف برای تحقق بخشیدن، در قرارداد برنامه ریزی شده است.

اتمام این شرایط، یک تراکنش یا هر اقدام خاص دیگری را موجب می شود. بسیاری از مردم بر این باورند که قراردادهای هوشمند، در آینده غالب خواهند بود و در نهایت جایگزین کلیه توافق های قراردادی دیگر خواهند شد، چرا که استفاده از قراردادهای هوشمند، امنیتی را فراهم می کند که بر قانون قراردادی سنتی برتری دارد، هزینه های تراکنش های مرتبط با قرارداد را کاهش می دهد و اعتماد طرفین معامله را جلب می کند.

این سیستم برای کاربران خود یک دستگاه مجازی اتریوم (EVM)،  نیز فراهم می کند که اساسا به عنوان  یک محیط زمانی پشتیبانی کننده دستگاه ، برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم، عمل می کند. این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا  با امنیت یک کدنامطمئن را اجرا کنند در حالی که از عدم تداخل برنامه ها با یکدیگر اطمینان دارند. EVM به طور کامل از شبکه اصلی اتریوم، مجزا است که همین امر آن را به ابزاری مناسب (محیطی امن) برای آزمایش و ارتقای قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است. این پلتفرم، یک توکن ارزکریپتو نیز ارائه می کند که «اتر» نام دارد.

خالق اتریوم، چه کسی است؟

در اواخر سال ۲۰۱۳، Vitalik Buterin ایده خود را در یک برگه سفید تشریح کرد و آن را برای چند نفر از دوستان خود ارسال کرد که هرکدام از آن ها نیز، برای افراد دیگری فرستادند. در نتیجه، حدود ۳۰ نفر ابراز علاقه کردند تا در مورد این مفهوم با ویتالیک بحث کنند. او منتظر این بود که مردم بررسی های انتقادی و اشتباهات مهم این مفهوم را ارائه کنند، اما هرگز این اتفاق نیفتاد. این پروژه در ژانویه  ۲۰۱۴ به اعلام عمومی رسید و تیم هسته ای آن از افراد زیر تشکیل یافته بود:

Vitalik Buterin، Mihai Alisie، Anthony Di Iorio ، Charles Hoskinson ، Joe Lubin و  Gavin Wood

بوترین در یکی از کنفرانس های بیت کوین که در میامی برگزار می شد، اتریوم را معرفی کرد و بعد از چند ماه، تیم تصمیم به برگزاری فروش جمعی اتر، توکن اختصاصی این شبکه، گرفت تا سرمایه آن افزایش یابد.

آیا اتریوم، یک ارز دیجیتال است؟

با توجه به تعریفی که ارائه شده است :

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری است که همانند یک اپ استور غیرمتمرکز، قصد دارد به صورت اینترنت غیرمتمرکز عمل کند.

چنین سیستمی به یک ارز نیاز دارد تا بتواند منابع محاسباتی لازم برای اجرای برنامه های کاربردی را پرداخت کند. این همان جایی است که «اتر» وارد عمل می‌شود.

اتر یک سرمایه حامل دیجیتال است و به شخص ثالثی برای پردازش پرداخت ها نیازی ندارد. با این حال، تنها به عنوان یک واحد پول دیجیتال عمل نمی کند، بلکه به عنوان «سوخت» برای برنامه های غیر متمرکز موجود در شبکه عمل می کند. اگر یک کاربر می خواهد چیزی را در یکی از برنامه های اتریوم تغییر دهد، باید هزینه تراکنش را پرداخت کند تا شبکه بتواند تغییر را اعمال کند.

بر اساس این که هر عملیات به چه مقدار «gas» نیاز دارد، هزینه تراکنش ها به صورت اتوماتیک، محاسبه می شود. مقدار سوخت مورد نیاز نیز بر اساس قدرت محاسباتی و زمانی که برای اجرای آن لازم است، برآورد می شود.

آیا اتریوم، مشابه بیت کوین است؟

وقتی از منظر ارزهای دیجیتال به این قضیه نگاه می کنیم، اتریوم و بیت کوین تقریباً مشابه یکدیگرند، اما واقعیت این است که این دو کاملاً باهم متفاوتند و اهداف متفاوتی را دنبال می کنند. در حالی که بیت کوین تا به امروز به عنوان یک سیستم نسبتاً پایدار و موفق ترین ارز کریپتو شناخته شده است، اتریوم یک پلتفرم چندمنظوره با ارز دیجیتال اختصاصی خود، اتر، که فقط یکی از اجزای قرارداد هوشمند برنامه های کاربردی آن است، می باشد.

حتی وقتی بیت کوین و اتریوم را از منظر ارزهای کریپتو با هم مقایسه می کنیم، متوجه تفاوت های عمده می شویم. به طور مثال، سقف صدور بیت کوین 21 میلیون می باشد، در حالی که منبع تولید اتر، می تواند عملاً بی پایان باشد. علاوه بر این، میانگین زمان استخراج بلوک ها در بیت کوین، ۱۰ دقیقه است در حالی که در اتریوم این زمان بیشتر از 12 ثانیه نیست، که به معنی تایید سریع تر است.

تفاوت عمده دیگر این است که، این روزها استخراج بیت کوین به مقدار زیادی از توان محاسباتی و الکتریسیته نیاز دارد و تنها در صورتی امکان پذیر است که از مخازن استخراج در مقیاس صنعتی استفاده شود. از سوی دیگر، الگوریتم proof-of-work اتریوم، افراد را به استخراج غیر متمرکز تشویق می کند.

شاید مهم ترین تفاوت دو پروژه این باشد که کد داخلی اتریوم Turing complete است، که به این معنی است که تا زمانی که قدرت محاسبه کافی و زمان برای انجام این کار وجود داشته باشد، همه چیز را می توان محاسبه کرد. بیت کوین این توانایی را ندارد. در حالی که یک کد Turing complete ، کاربران اتریوم را با امکانات نامحدود رو به رو می کند، پیچیدگی آن نیز به معنی پیچیدگی های امنیتی بالقوه است.

نحوه کار اتریوم به چه صورتی است؟

همانطور که قبلاً گفته شده، اتریوم مبتنی بر پروتکل بیت کوین و طرح بلاکچین آن می باشد اما به طوری ارتقا یافته است که برنامه های کاربردی فراتر از سیستم های پولی، می توانند پشتیبانی شوند. تنها شباهت این دو بلاکچین، ذخیره تاریخچه تراکنش های شبکه های مربوطه می باشد، اما بلاکچین اتریوم، کارهای دیگری نیز انجام می دهد.

علاوه بر تاریخچه تراکنش ها، هر گره در شبکه اتریوم به دانلود آخرین وضعیت، یا اطلاعات فعلی قراردادهای هوشمند داخل شبکه، تعادل هر کاربر و کد کلیه قراردادهای هوشمند و محل ذخیره سازی آن ها، نیازد دارد.

اساسا ، بلاکچین اتریوم را می توان به عنوان یک دستگاه وضعیت که مبتنی بر تراکنش است، توصیف کرد. وقتی نوبت به علوم کامپیوتر می رسد، یک دستگاه وضعیت به عنوان دستگاهی که که قادر به خواندن مجموعه ای از ورودی ها است و براساس این ورودی ها به وضعیت جدیدی انتقال می یابد، تعریف می شود. وقتی تراکنش ها انجام می شوند، دستگاه به وضعیت دیگری تبدیل می شود.

هر وضعیت اتریوم از میلیون ها تراکنش تشکیل شده است. این تراکنش ها، به هم میپوندند و بلوک ها را ایجاد می کنند. هر بلوک به صورت زنجیروار به بلوک قبلی خود وصل می شود. اما قبل از این که تراکنش ها به دفتر اضافه شوند، باید موردتایید قرار گیرند، که این کار از طریق فرآیندی تحت عنوان « استخراج » انجام می شود.

نحوه دستیابی به اتر

برای دستیابی به اتر دو راه اصلی وجود دارد: خرید و استخراج

  • رایج ترین و شاید آسان ترین راه خرید اتر، خرید آن در بازار مبادلات است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بازاری را پیدا کنید که به خرید و فروش اتر می پردازد و مطابق حوزه قضایی شما عمل می کند، یک حساب کاربری ایجاد کنید و از حساب بانکی خودتان ، حواله پول یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی تان برای خرید توکن های اتر استفاده کنید. سپس این توکن ها باید در یک کیف پول، که توسط مبادله، مرورگر اختصاصی اتریوم (Mist) یا توسط سایر سرویس های تخصصی  فراهم شده است، ذخیره شوند.
  • همچنین، شما می توانید با استفاده از معامله نظیر به نظیر، پرداخت برای هر ارزی که مورد تایید است، مانند بیت کوین یا سایر ارزهای کریپتو، اتر تهیه کنید. این فرآیند می تواند به صورت آنلاین یا شخصی انجام شود. معامله نظیر به نظیر بین کاربران بیت کوین نسبتاً محبوب است. هرچند به علت منبع مجازی نامحدود توکن های اتر و پلتفرم اتریوم که ناشناسی کاربر را در خط مقدم سیستم قرار نمی دهد، اتر را معمولاً از طریق بازار مبادلات، می توان تهیه کرد.
  • راه دیگر تهیه توکن های اتر، استخراج آنهاست. استخراج اتریوم از proof-of-work استفاده می کند، که به این معنی است که استخراج گران، توان محاسباتی خود برای حل یک مساله ریاضی پیچیده، به منظور «ممنوع الورود کردن» و تایید بلوکی از اقدامات داخل شبکه را، به مشارکت می گذارند. استخراج گرانی که این وظیفه را به صورت موفقیت آمیز انجام می دهند، برای هر بلوکی که استخراج کردند جایزه می گیرند.

استخراج اتریوم

استخراج فرایندی است که در آن گروهی از گره ها برای تکمیل  چالش proof of work از توان محاسباتی خود استفاده می کنند، که اساساً یک معمای ریاضی است. هر چه کامپیوتر آن ها قوی تر باشد، معما سریع تر حل می شود. پاسخ به این معما به خودی خود اثباتی بر کار است، و اعتبار یک بلوک را تضمین می کند.

تعداد زیادی از استخراج گران در سراسر دنیا، برای ایجاد و تایید یک بلوک با یکدیگر به رقابت می پردازند، به طورری که زمانی که یک استخراج‌گر بلوکی را تایید کند، توکن های جدید اتر تضمین می شوند و به استخراج گر مذکور، داده می شوند. استخراج گران، ستون اصلی شبکه اتریوم هستند، چرا که نه تنها تراکنش های مالی و یا هر عملیات دیگری را در شبکه تایید و اعتبارسنجی می کنند بلکه توکن های جدیدی از واحد پول این شبکه ایجاد می کنند.

اتریوم در چه مواردی استفاده می شود؟

در درجه نخست، اتریوم امکان ساخت برنامه های غیر متمرکز و به کار گیری آنها را برای توسعه دهندگان، فراهم می کند. علاوه بر این،  با  استفاده از پلتفرم اتریوم، می توان تمام خدمات متمرکز را به غیر متمرکز تبدیل کرد. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت برنامه های کاربردی توسط هیچ عاملی جز خلاقیت طراح محدود نمی شود. برنامه های غیرمتمرکز، این پتانسیل را دارند که رابطه بین شرکت ها و مخاطبین آن ها را به طور کامل تغییر دهند.

این روزها سرویس های متعددی وجود دارد که به ازای فراهم کردن یک سرویس سپرده و یک پلتفرم که کاربران از طریق آن، کالاها و خدمات را معامله کنند، هزینه های کمیسیون مطالبه می کنند.از سوی دیگر، بلاکچین اتریوم مشتریان را قادر می سازد تا محل محصولی را که خریداری می کنند، ردیابی کنند، در حالی که به کارگیری قراردادهای هوشمند، بدون هیچ واسطه ای، امنیت و سرعت معاملات را برای طرفین معامله تضمین می کند.

 

بلاکچین اتریوم

اساساً، بلاکچین اتریوم قادر است قوانین اصلی خود، یعنی اعتماد، شفافیت، امنیت و کارآمدی را به هر سرویس یا کسب و کار یا صنعت اعمال کند.

همچنین می توان از اتریوم برای ایجاد سازمان های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ،که کاملاً شفاف و مستقل از هر گونه مداخله، بدون هیچ رهبر واحدی، کار می‌کنند، استفاده کرد.DAO ها توسط کدهای برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که در بلاکچین نوشته می شود، اجرا می شوند. این سازمان ها به منظور حذف نیاز به یک فرد یا گروهی از افراد برای کنترل کامل و متمرکز یک سازمان، طراحی شده اند.

DAOها متعلق به افرادی هستند که توکن خریداری کرده اند. با این وجود، مقدار توکن های خریداری با سهام و مالکیت دارایی برابری نمی کند. در عوض، توکن ها، وجوهی هستند که حق رای دادن را برای افراد فراهم می کنند.

مزایای اتریوم

پلتفرم اتریوم از همه ویژگی های تکنولوژی بلاکچینی که روی آن اجرا می‌شود، بهره می برد. از هر گونه مداخله شخص ثالثی، کاملاً مصون است. این بدین معنی است که تمام برنامه های غیر متمرکز و DAO هایی که در شبکه  استفاده می شوند را نمی توان توسط هر کسی کنترل کرد.

هر شبکه بلاکچین حول یک اصل توافق جمعی شکل می‌گیرد، به این معنی که تمام گره های موجود در سیستم باید روی هر تغییری که در درون آن ایجاد می‌شود، توافق داشته باشند. این امر امکان کلاهبردای و فساد را حذف کرده و شبکه را ضد تقلب می کند.

کل پلتفرم غیر متمرکز است، این بدین معنی است که هیچ نقطه واحدی از شکست وجود ندارد. بنابراین همه برنامه ها همیشه به صورت آنلاین باقی می مانند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این، ماهیت غیر متمرکز و امنیت کریپتوگرافی (رمزنگاری)، شبکه اتریوم را به خوبی در برابر حملات احتمالی هک و اقدامات کلاهبردارانه محافظت می کند.

معایب اتریوم

علی رغم این حقیقت که قراردادهای هوشمند به منظور مصونیت شبکه در مقابل کلاهبرداری بکار گرفته می شوند، میزان موفقیت آنها در این امر، به افرادی که کدها را می نویسند بستگی دارد. . همیشه جایی برای خطای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سواستفاده قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، هیچ راه مستقیمی برای توقف حمله هکرها و یا سواستفاده از اشتباه گفته شده، وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار رسیدن به یک توافق و بازنویسی یک کد اصولی است. با این حال، این مساله کاملا با ماهیت بلاکچین مغایر است، چرا که گمان می شد بلاکچین یک دفتر تغییر ناپذیر باشد.

The DAO که اسم یکی از DAO های خاصی است که در 30 آپریل 2016 راه اندازی شد، مورد حمله قرار گرفت و بیش از 3.6 میلیون توکن از آن دزدیده شد. شخص مهاجم  از یک “اشکال فراخوانی بازگشتی” در کد آن، سو استفاده کرده بود و فقط وجوه دریافتی را از DAO به DAO کوچکتر که همان ساختار را داشت، تخلیه کرد.از دست دادن بخش بزرگی از بودجه DAO  تنها پیامد منفی این حمله نبود، چرا که اساساً اعتماد کاربران در کل شبکه اتریوم را پایین آورد و ارزش اتر از 20 دلار به کمتر از 13 دلار سقوط کرد.

صرافی های خرید و فروش اتریوم

 

بازار مبادله توضیح ویژگی کشور
Binance بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال به لحاظ حجم معاملات امنیت، نقدشوندگی بالا، امکانات متعدد مالت
Coinbase توسط سرمایه گذاران مورداعتماد پشتیبانی می شود و در سرتاسر جهان میلیون ها مصرف کننده دارد. امنیت، هزینه های منطقی، آسان برای مبتدی ها، ارز ذخیره شده توسط بیمه Coinbase حمایت می شوند. 32 کشور
Gemini بازار بیت کوین و اتر کاملا قانونی با مجوز رسمی آمریکا امنیت و اطاعت، طراحی کاربر دوستانه، تجزیه و تحلیل عالی، نقدینگی بالا 42 ایالت آمریکایی، ،ژاپن،سنگاپور، کره جنوبی ،انگلیس و هنگ کنگ
Cex.io طیف گسترده ای از خدمات را برای استفاده از بیت کوین، اتر و سایر ارزهای کریپتو فراهم می کند؛ به کاربران اجازه می دهد به راحتی ارزهای کریپتو را برای پول بدون پشتوانه و بالعکس خرید و فروش کنند. شهرت خوب، محصول خوب سیار، پشتیبانی کارت اعتباری، آسان برای مبتدی ها،، نرخ مبادله خوب، حمایت جهانی. سرتاسر جهان
Bittrex مبادله مبتنی بر آمریکا و به طور کامل سازگار با حمایت گسترده ارز دیجیتال. امنیت و اطاعت، طراحی کاربر دوستانه، تجزیه و تحلیل عالی، پشتیبانی از ۱۹۰ ارزکریپتو سرتاسر جهان
Coinmama یک پلت فرم باسابقه که در آن بیت کوین و اتر را می توان با استفاده از کارت اعتباری یا پول نقد از طریق MoneyGram و اتحادیه غربی خریداری کرد. شهرت خوب، آسان برای مبتدی ، رابط عالی، محدوده وسیعی از گزینه های پرداخت، زمان تراکنش سریع سرتاسر جهان
Kraken بزرگ ترین بازار در حجم یورو و نقدینگی ، شریک اولین بانک ارزکریپتو شهرت خوب، نرخ ارز خوب، هزینه های معامله پایین، حداقل کف سپرده، پشتیبانی فوق العاده کاربر، ایمن. سرتاسر جهان
GDAX یکی از زیرمجموعه های Coinbase که برای تجارت کنندگان، یک راه امن و آسان را به منظور خرید و فروش دارایی های دیجیتال به صورت آنلاین و از طریق 9 زوج تجارتی، ارائه می کند. امنیت، هزینه های منطقی، آسان برای مبتدی ها، 9 زوج تجارتی آمریکا، اروپا، انگلیس، کانادا، استرالیا و سنگاپور
ShapeShift یک بازار پیشتاز که ارزهای کریپتو متنوعی را پشتیبانی می کند شهرت خوب، آسان برای مبتدی ها ، موجودی چندین ارز کریپتو برای مبادله، سریع و قیمت های خوب. سرتاسر جهان
Poloniex یکی ارزهای کریپتو پیشرو جهان که انواع زوج های مبادله ای و ابزار پیشرفته و تحلیل داده ها را ارائه می دهد. ایجاد حساب سریع،
ظاهر ثروتمند، حجم بالای معامله، کاربر دوستانه ، هزینه های پایین معامله، API باز.
سرتاسر جهان
Bitstamp یکی از نسل های مبادله که بر یک پایگاه مشتری وفادار ساخته است. شهرت خوب، امنیت بالا، هزینه کم معاملات ، مناسب برای معاملات بزرگ سرتاسر جهان

برنامه های کاربردی ایجاد شده در اتریوم

اتریوم می تواند درهای دنیای برنامه های غیر متمرکز را حتی برای افرادی که هیچ سابقه فنی ندارند، بگشاید. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند یک جهش انقلابی برای تکنولوژی بلاکچین باشد. در حال حاضر، با استفاده از مرورگر اختصاصی (Mist) می توان به  این شبکه دسترسی پیدا کرد، که یک رابط کاربر دوستانه و یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره سازی و معامله اتر فراهم می کند. از همه مهم تر، کاربران می توانند قراردادهای هوشمند بنویسند،  آنها را مدیریت کنند و مورد استفاده قرار دهند.

همچنین، از طریق یک پسوند MetaMask برای گوگل کروم و فایرفاکس نیز، می توان به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کرد.

پلتفرم اتریوم پتانسیل تغییر  تعداد زیادی از صنایع ( مانند بیمه، امور مالی، املاک و غیره) که در حال حاضر به کنترل متمرکز، وابسته هستند را دارد. در حال حاضر، از این پلت فرم به منظور ایجاد برنامه های غیر متمرکز برای طیف وسیعی از خدمات و صنایع استفاده می شود.

در ادامه لیستی از قابل توجه ترین موارد آورده شده است:

Gnosis : یک بازار پیش بینی غیرمتمرکز که کاربران را قادر می سازد در باره هر چیزی ( از آب و هوا تا نتایج انتخابات) رای دهند.

EtherTweet : این برنامه، کارایی خود را از توییتر می گیرد و پلتفرم ارتباطی سانسور نشده ای را برای کاربران فراهم می کند.

Etheria : تشابه حسی و ظاهری زیادی با  Minecraft دارد ولی کاملا روی بلاکچین اتریوم قرار گرفته است.

Weifund : یک پلتفرم باز برای کمپین های سرمایه گذاری جمعی که از قراردادهای هوشمند استفاده می کند.

Uport : برای کاربران یک ID مستقل فراهم می کند که امکان جمع آوری تاییدیه ها، ورود بدون رمز عبور، تراکنش های امضای دیجیتالی و تعامل با برنامه های کاربردی اتریوم را ایجاد می کند.

Provenance  : هدف این پروژه، ایجاد یک چارچوب آزاد و قابل دسترس اطلاعات برای مصرف کنندگان است  تا هنگام خرید بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند. این کار از طریق ردیابی منابع و تاریخچه محصولات انجام می شود.

Augur : یک بازار پیش بینی منبع باز که به پیش بینی های صحیح، جایزه می دهد.

Alice : پلتفرمی که هدف آن ایجاد شفافیت در سرمایه گذاری های اجتماعی و کمک های خیریه از طریق تکنولوژی بلاکچین است.

Bitnation : اولین کشور مجازی جهان، با حاکمیت بلاکچین. که مانند کشورهای مرسوم شامل توابعی از قبیل بیمه، تحصیل،کارت شناسایی، برنامه های سیاسی، مواردی برای سفیران و پناهندگان و … می باشد.

Ethlanceیک پلت فرم مستقل برای مبادله اتر با سایر ارزها.

آینده اتریوم

علی رغم این واقعیت که اتریوم بیشتر شبیه به بیت کوین است، چندین سال است که وجود دارد، اما تنها موفق به جذب  جریان اصلی رسانه ها و توجه عموم مردم شده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این یک تکنولوژی مختل کننده است که نه تنها شیوه کار اینترنت را تغییر می دهد بلکه سرویس ها و صنایعی که به مدت صدها سال وجود داشته است را متحول می کند.

خالق اتریوم، در مورد پیش بینی های خود بسیار محتاط و معتدل است. وی در مصاحبه ای که اخیرا انجام داد، اظهار داشت که:

تمایل دارد اتریوم را به عنوان پلتفرم مرتبط با بلاکچین حفظ کند، و روی مسائل فنی و ارتقای امنیت آن در آینده، تمرکز کند.

به طور کلی، نظرات متخصصان ارزهای دیجیتال در مورد آینده اتریوم مثبت است. با این حال، تعداد زیادی از متخصصان مالی قدیمی، علی رغم موفقیت های فوق العاده ای که بیت کوین و اتر داشته اند و ثبات نسبی که دارند ، همچنین اهمیت غیرقابل انکار تکنولوژی پشت این پروژه ها، هنوز هم سقوط قریب الوقوع آن ها را پیش بینی می کنند.

 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)