آیوتا


طی بلاگ پستی توسط بنیان گذار آیوتا ، دیوید سانستبو، هدف از توسعه آیوتا، توانمندسازی تغییر پارادایم به سوی اینترنت اشیاء از طریق ایجاد “دفترکل استاندارد همه چیز” بوده است. به بیان ساده تر، این بدان معناست که این ارز توانایی تبادل اطلاعات بین ماشین های مجهز به حسگرها که دنیا اینترنت اشیاء را تشکیل می دهند، ایجاد می کند.

آیوتا از طراحی بلاک چین معمول مورد استفاده در اکثر ارزهای دیجیتال استفاده نمی کند. بلکه بجای آن پلتفرمی جدید به نام تنگل (Tangle) توسعه داده است که از مفهومی ریاضی به نام گراف های غیرچرخه ای هدایت شده (DAG) استفاده می کند. برای مورد تایید بودن تراکنشها، هر نود در تنگل DAG باید دو تراکنش قبلی در نودی دیگر را تایید کند. عواقب این کار این است:

اول، باعث حذف ماینرها برای تایید تراکنش و در نتیجه حذف گلوگاهی در هنگام بالا بودن تراکنش ها و کاهش سرعت می شود. دوم، سرعت و رشد شبکه مستقیما وابسته به تعداد کاربران آن می شود.

آیوتا همچنین کارمزد تراکنش نیز نداشته و ادعا می کند مشکلات مقیاس پذیری مانند تاخیرات شبکه به دلیل ازدحام در بلاک ها در بیت کوین را نیز حل کرده است. با استفاده از آیوتا، تراکنش ها و فرآیندهای شامل اشیاء دارای حسگر ساده تر می شوند. یک مورد استفاده ساده، یک ماشین خودکار نوشابه فروشی است که می تواند بدون هزینه تراکنش و تاخییرات بیت کوین، به شما نوشابه بدهد.

یک مورد استفاده پیچیده تر به این شکل است. برای مثال می توانید کد درج شده در پایین جعبه شیر را اسکن کرده و درخواست ارسال آن توسط آمازون به جلوی درب منزلتان با استفاده از آیوتا را کنید. دوباره این را باید تاکید کرد که این کار را نمی توان با بیت کوین انجام داد، چرا که کامزد تراکنش بسیار بالا بوده و با تاخیر در شبکه مواجه خواهیم شد.

چه چیزی باعث افزایش ارزش آیوتا شده است؟

طبق گفته های شرکت مشاوره Bain، انتظار می رود بازار اینترنت اشیاء تا سال 2020، بیش از 470 میلیارد دلار ارزش داشته باشد. از طریق بنیاد آیوتا که بنیادی آلمانی و غیرانتفاعی می باشد، این ارز یکی از پیشقدمان در این حوزه می باشد. این شرکت در حال حاضر با شرکت هایی که نقش اول در اینترنت اشیاء را بازی خواهند کرد مانند Cisco Systems Inc. و سامسونگ الکترونکیس به منظور ایجاد بازار داده که در آینده بتوان از لحاظ مالی از آن استفاده کرد، همکاری دارد. آیوتا همچنین با شرکت Innology که فعال در زمینه انرژی می باشد نیز وارد همکاری شده است.

کرستین اِیک من از شرکت اینولوژی می گوید: ما می توانیم انتظار داشته باشیم که یک ماشین خواهد توانست هزینه سرهم شدن، نگهداری، تامین انرژی و بیمه خود را با ارائه داده، قدرت پردازشی، محل ذخیره یا خدمات فیزیکی به دیگر ماشین ها پرداخت کند. انتظار می رود تاثیر شبکه ای این همکاری ها باعث افزایش محبوبیت آیوتا و ریزتراکنش ها بر روی این پلتفرم شود. تا پایان سال 2016، آیوتا ادعا کرد که 3 میلیون تراکنش بر روی پلتفرمش انجام شده است.

نتیجه گیری

اینترنت اشیا در حال حاضر چیزی بیش از یک اسم پر سر و صدا نیست و ممکن است کمی طول بکشد تا آینده ای پر از ماشین های دارای انواع حسگرها را مشاهده کنیم. همچنین آیوتا تکنولوژی در حال توسعه ی است که در حال رفع مشکلات و نواقص خود می باشد.

برای مثال MIT Media Lab اخیرا مشکلی امنیتی در تنگل پیدا کرده بود. طبق گفته های این تیم، عملگر هش پروتوکل آیوتا، Curl، باعث ایجاد برخوردها یا شرایطی که در آن ورودی های متفاوت منجر به خروجی مشابه می شدند، می شد.

نرخ استفاده گسترده نیز در صورتی که بازیکنان حوزه اینترنت اشیا و تجارت آنلاین مانند آمازون ارزهای دیجیتال خود را توسعه دهند، دچار کمی ثبات خواهد شد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)