عرضه اولیه سهام – IPO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟


 عرضه اولیه سهام یا عرضه اولیه عمومی – IPO چیست و چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه – ICO دارد؟ سرمایه گذاری در کدام یک بهتر است؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

برای اینکه با مفهوم IPO بیشتر آشنا شویم و بتوانیم آن را از ICO تشخیص دهیم، اجازه بدهید یا یک مثال شروع کنیم. پدر من، همیشه می­گفت: اگه پول داری، توی بانک نگه ندارش، اجازه بده برات کار کنه! تکنولوژی ارز دیجیتال برای ما یک گزینه سرمایه ­گذاری جدید عرضه اولیه سکه (ICO) را به همراه آورده است. بنابراین، اگر مقداری پول برای سرمایه ­گذاری دارید، می‌­توانید در یک عرضه اولیه سهام که البته با نام عرضه اولیه عمومی نیز شناخته می‌شود و برپایه یک شرکت است، سرمایه­‌گذاری کنید یا یکی از استارت­‌آپ­های نوپا ICO  را پشتیبانی کنید.

IPO دقیقا چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

اولین و اصلی­ ترین تفاوت ICO و IPO:

IPO معمولاً برای شرکت­‌های باسابقه است، در حالی که ICO بیشتر برای شرکت­‌های جوان و ریسک­‌دار می­‌باشد. اگر بخواهیم از یک تشبیه استفاده کنیم، IPO همانند مالک 40 ساله یک شرکت تجهیزات باغبانی است و ICO  یک کامپیوترباز 18 ساله است که سوپرکامپیوتر خود را در گاراژ پدرش راه انداخته است.

IPO دارای یک تجارت پر سود، یک حساب بانکی محکم و یک سابقه کسب وکار مثبت است. اما ICO هیچ کدام از این موارد را ندارد. در صورتی که انتخاب شما سرمایه­ گذاری روی یک نابغه جوان کامپیوتر باشد یا یک تاجر میانسال محترم، هدف یکسان است. شما امیدوارید که کسب و کار رشد کند و سود شما نیز متناسب با آن افزایش یابد. حال، تفاوت­های بین این دو را بررسی خواهیم کرد:

الزامات IPO و ICO

تفاوت های ICO و IPO

IPO : قبل از اینکه یک شرکت لیست سهام خود را از طریق عرضه اولیه سهام آماده کند، الزاماتی نظیر تعیین آستانه حداقل درآمد و سابقه خوب، را باید تکمیل کند. صدور عرضه عمومی اولیه سنتی، می­تواند یک فرآیند طولانی باشد که ناشی از الزام فرآیندهای قانونی است. الزام دیگر، آگهی عرضه سهام است. این آگهی:

یک اعلامیه قانونی از قصد خود برای صدور سهام به مردم است و باید شامل اطلاعات کلیدی در مورد شرکت و IPOهای آتی خود برای کمک به سرمایه گذاران بالقوه در تصمیم گیری آگاهانه باشد. بنابراین، برای IPO ها شما به وکلا، بانک‌­ها و البته شکیبایی نیاز دارید.

ICO : با توجه به اینکه ICO، نیازی به پیروی از چارچوب و پروتکل قانونی ندارد، اکثریت آنها سابقه­‌ای نداشته و تنها یک برگه سفید (وایت پیپر) برای پشتیبانی از پروژه دارند. فرآیند کلی ICO بسیار کوتاهتر است. معمولاً، یک پروژه ICO  نیز یک برگه سفید منتشر می­کند، اما برخلاف IPO، ساختارآن هیچ استانداردی ندارد. همچنین، توجه کنید که در برخی کشورها چنین کاغذی به هیچ وجه سند قانونی محسوب  نمی‌­شود. بنابراین، برای ICO به برنامه ­نویس و اینترنت نیاز دارید، فقط همین!

الزامات سرمایه ­گذار در IPO و ICO

IPO : اگر شما می­‌خواهید در شرکتی واقع در کشور خود سرمایه گذاری کنید، روال کار نسبتا ساده است. ولی اگر می­خواهید در یک شرکت خارجی سرمایه گذاری کنید، معمولاً یک روند قانونی اضافی وجود دارد. بنابراین به احتمال زیاد باید از یک واسطه معاملات بازرگانی کمک بگیرید.

ICO : بهترین قسمت همینجاست. تنها چیزی که برای  شروع سرمایه­‌گذاری در ICO نیاز دارید، دسترسی به اینترنت است. شما می­توانید توکن­‌های هر شرکتی را از هر کشوری خریداری کنید.  یک استثنا در این مورد برخی پروژه­ های آمریکایی است که به عنوان اوراق بهادار تعریف شده‌­اند. این پروژه­‌ها برای شهروندان آمریکایی در دسترس نیستند، در غیر این صورت این پروژه‌ها  مانند IPO  به یک گزارش نیاز خواهند داشت، که مخالف اصول  یک ICO است.

سودآوری در IPO و ICO

بیایید فرض کنیم که هر دو نوع سرمایه گذار IPO و ICO بسیار خوش شانس بودند و سرمایه گذاری سود آور بود. چه چیزی به دست می‌آید؟

IPO : سهام حاصل از IPOها نشان دهنده سهام مالکیت درآمد آینده شرکت است. سهام داران، بسته به پیشرفت شرکت در طول سال، سالیانه سود سهام دریافت می­کنند. راه دیگر پولسازی، سرمایه گذاری در مرحله اولیه و فروش سهام در زمانی است که ارزش آن افزایش می یابد.

ICO : مهم ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که سکه‌ها مالکیت پروژه را اعطا نمی­‌کنند. راه‌های زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران سکه­‌ها، سود­های آینده را به دست بیاورند که به نحوه شکل­‌گیری سکه­‌ها بستگی دارد. ممکن است یک قیمت ثابت باشد که شما می‌توانید آن را بخرید یا بفروشید، مقدار پولی که در یک شرکت به دست می­‌آورید، نسبت به مبلغ مشخص شده یا حق دسترسی به دفاتر آن‌ها و امکان غذا خوردن در اتاق غذاخوری (در هرزمانی که بخواهید)،  ارجحیت دارد. هر چه که باشد، در برگه سفید پروژه نوشته شده است. که برای تعیین سرمایه گذاری در عرضه اولیه سهام یا سکه باید به آن توجه کنید.

آیا این به این معنی است که IPO امن تر از ICO است؟ ممکن است اینطور به نظر برسد، اما اینطور نیست. با تمام مستندات، چک و الزامات قانونی، احتمال دارد شرکت ورشکسته شود و سرمایه گذاری شما از بین برود. از طرف دیگر، اگر یک پروژه آینده‌دار عرضه اولیه سکه را انتخاب کنید، ممکن است یک سرمایه گذاری بسیار سودآور با تشریفات قانونی کمتری داشته باشید. در هر دو مورد، بسیار توصیه می‌شود که تمام منابع موجود را به طور کامل بخوانید تا مطمئن شوید که پروژه ارزش پول شما را دارد.

جدول مزایا و معایب

 

قابلیت اطمینان

پوشش قانونی

سابقه شرکت

سرمایه­‌گذاری سریع

سرمایه­‌گذاری کوچک

دسترسی بین‌المللی

IPO

+

+

+

ICO

+

+

+ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)