میکر


میکر (Maker) پروژه ارزدیجیتالی است که بر روی پلتفرم اتریوم پیاده شده است. توکن بومی این ارز دیجیتال، توکن ERC-20 استاندارد MKR است که قابلیت استخراج ندارد. سازمان میکر، سازنده ی استیبل کوین DAI است که هیچ نوسانی نداشته و قیمتش با دلار آمریکا تثبیت شده است.

ما استیبل کوین های دیگری مانند تتر و True USD را نیز می شناسیم، ولی این کوین ها به دلیل عدم شفافیت، بسیار مورد انتقاد قرار می گیرند. پروژه میکر که توسط شرکت MakerDAO انجام می شود، سعی در تثبیت Dai Coin با استفاده از کوین داخلی MKR دارد. این روش تقریبا مشابه بانکداری ذخیره جبران کسری است که تنها انجام بخش کوچکی از تعهدات سپرده ها توسط بانک الزامی است.

میکر کوین (MKR)

DAI دارایی محافظت شده از یکی ارزهای قرن 21، و اولین استیبل بلاک غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است. با استفاده از مکانیزم های بازارهای بیرونی و مشوق های اقتصادی، پلتفرم میکر هزینه یک DAI را بر روی 1 دلار آمریکا تثبیت کرده است، در حالی که کنترل کامل فرآیندها در بلاک چین اتریوم، نیاز به اعتماد به سازمان های متمرکز و نگرانی از ممیزان خارجی را حذف می کند.

همانطور که گفتیم، میکر یک توکن ERC-20 و بر اساس پلتفرم اتریوم است. میکر در مورد توسعه بلاک چین خود شفاف است، زیرا کارمندان میکر فایل صوتی ضبط شده ای را پس از هر جلسه بر روی صفحه SoundCloud خود منتشر می کنند.

MakerDAO کوین های DAI را با استفاده از قراردادهای هوشمند CDP تولید می کند. این نوع از قراردادهای هوشمند، موقعیت وثیقه بدهی نامیده می شود. در نتیجه با ارز دیجیتال اتریوم سر و کار داشته و توکنهای ETH تمام دارایی ها را پوشش می دهد. این قراردادهای هوشمند شامل اتریوم هستند و اگر هر اتفاقی بیافتد، میکر کوین تمام ضررها را پوش می دهد. بیش از 2.1 میلیون اتریوم در قرارداد وشمند CDP میکر قفل شده است.

برنامه انتشار DAI را می توان با پول با پشتوانه طلا مقایسه کرد. تنها تفاوت در این است که بجای طلا، از اتریوم استفاده می شود. یک کاربر مقدار مشخصی اتریوم به قرارداد هوشمندی که توکن را عرضه می کند، ارسال می کند.

MakerDAO با شرکت های Digix، Request network، CargoX و OmiseGO شراکت دارد. این استیبل کوین با افزایش تعداد همکاری ها و شرکا، دوام بیشتری خواهد یافت. میکر بر خلاف بیت کوین و اتریوم، توسط هیچ سرمایه مرکزی اداره نمی شود. بلکه گروهی از علاقه مندان و توسعه دهندگان میکر هستند که بهترین هایشان تبدیل به چهره هایی شناخته شده در جامعه و رهبران میکر شده اند، افرادی مانند کِنی روو که اغلب اوقات خود را به توسعه و بازاریابی سیستم میکر اختصاص داده است.

نقشه مسیر میکر

مشکل اصلی که تیم توسعه میکر با آن مواجه است، انتشار MCD بر روی شبکه اصلی است. این هدف با تکمیل 3 قدم زیر به دست خواهد آمد:

 • فراهم سازی ممیزی قراردادهای هوشمند برای امن تر کردن سیستم
 • انتشار مستندات جدید درباره قراردادهای هوشمند CDP
 • ارتقای تجربه کاربری: بازبینی در طراحی، کاربرپسندتر کردن سیستم پرداخت

کیف پولهای میکر

از آنجا که میکر، توکن اتریوم ERC-20 است، می توانید از هر کیف پول اتریومی برای ذخیره آن استفاده کنید:

 • لجر نانو اس
 • Trezor
 • Keep Key
 • Metamask
 • Mist Wallet
 • Exodus
 • MyEtherWallet
 • TrustWallet

در کجا می توان میکر معامله کرد؟

میکر توسط صرافی ها و پلتفرم های بسیاری پشتیبانی می شود که خرید و فروش آن را بسیار آسان و ساده می کند. این ارز در صرافی های بیت رکس، HitBTC، KuCoin و LocalTrade ارائه شده و می توانید آن را بیت کوین، DAI، اتریوم، دلار و تتر مبادله کنید.

نتیجه نهایی

تمام سیستم میکر، بر انتظار اینکه این ارز در آینده به موفقیت های فراوانی خواهد رسید بنا نهاده شده است. میکر کوین یکی از بهترین مفاهیم ارزهای دیجیتال بوده که باعث وجود استیبل کوین هایی قابل اطمینان مانند DAI شده است. آینده این ارز هنوز معلوم نیست، ولی با چنین محصول قدرتمند و تیم و حامیان توانمندی، به احتمال فراوان آینده میگر کوین بسیار روشن است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)