کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی چیست؟


کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی چیست؟ مالتی سیگ به انگلیسی MultiSig والت ، به گونه‌ی خاصی از امضاهای دیجیتال اطلاق می شود که امکان امضای اسناد را به صورت گروهی، برای دو یا چند کاربر فراهم می‌کند.

بنابراین، در یک مالتی سیگ والت یک امضای چندگانه از ترکیب چند امضای منحصر به فرد ایجاد می شود. تکنولوژی چندامضائی در دنیای ارزهای دیجیتال به کار می رود، اما قدمت آن در اصل به مدت ها قبل از ظهور بیت کوین باز می گردد.  

در زمینه ارزهای دیجیتال، تکنولوژی کیف پول MultiSig برای اولین بار در سال 2012 روی آدرس های بیت کوین اعمال شد، که یک سال بعد، منجر به ایجاد کیف پول های چندامضائی شد. آدرس های چندامضائی ممکن است در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند، اما بیشترین کاربرد آنها مربوط به مسائل امنیتی می باشد. در ادامه، به بررسی کاربرد آنها در کیف پول ارز دیجیتال می‌پردازیم.

کیف پول مالتی سیگ MultiSig والت

نحوه کار کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی

در یک قیاس ساده، می‌توان صندوق اماناتی را تصور کرد که دارای دو قفل و دو کلید است. یکی کلید توسط آلیس و کلید دیگر توسط باب نگهداری می شود. تنها راهی که آنها می توانند جعبه را باز کنند، استفاده هم زمان از هر دو کلید است، بنابراین نمی توان جعبه را بدون رضایت شخص دیگری باز کرد.

اساساً، سرمایه های ذخیره شده در یک آدرس چند امضائی، با استفاده از دو یا چند امضا قابل دسترسی هستند.

بنابراین، کیف پول مالتی سیگ امکان ایجاد یک لایه امنیتی اضافی را برای کاربران فراهم می سازند. اما قبل از اینکه این بحث را ادامه دهیم ، باید اصول آدرس های استاندارد بیت کوین را درک کرد که به جای آدرس های چندگانه، بر آدرس های تک کلیدی متکی می‌باشند.

تک کلیدی در مقایسه با چندامضائی

معمولاً بیت کوین ها در یک آدرس تک کلیدی استاندارد ذخیره می شوند. در این صورت، شخصی که دارای کلید خصوصی مطابق باشد، امکان دسترسی به سرمایه ها را خواهد داشت. این بدین معنی است که برای امضای تراکنش ها فقط یک کلید مورد نیاز است و هر فردی که کلید خصوصی را داشته باشد، بدون نیاز به اجازه شخص دیگری، قادر به انتقال کوین ها خواهد بود. 

با وجود اینکه، مدیریت یک آدرس تک کلیدی ساده تر و سریع تر از یک آدرس چندامضائی است، مواردی را به همراه دارد که امنیت یکی از مهم ترین آنهاست. با داشتن یک امضای تک کلیدی، سرمایه ها با یک شکست تک مرحله ای محافظت می شوند و به این دلیل است که هکرهای سایبری، به صورت پیوسته روش های جدید فیشینگ را برای سرقت سرمایه های کاربران ارزهای دیجیتال به کار می گیرند.

علاوه بر این، آدرس های تک کلیدی، بهترین گزینه برای تجارت ارزهای دیجیتال نیستند. فرض کنید، سرمایه های یک شرکت بزرگ در یک آدرس استاندارد که یک کلید خصوصی مطابق دارد، ذخیره شده باشد. این امر حاکی از این است که کلید خصوصی به صورت همزمان، به یک فرد یا گروهی از افراد واگذار می شود که قطعاً امن ترین روش قابل استفاده نیست.

کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی برای هر دو مشکل، راه حل بالقوه ای را ارائه می دهند. برخلاف کیف پول تک کلیدی، سرمایه هایی که در یک آدرس چند امضائی ذخیره می شوند، تنها در صورتی قابل انتقال هستند که امضاهای چندگانه فراهم باشد (که با استفاده از کلیدهای خصوصی متفاوت، ایجاد می شوند).

با توجه به تنظیمات یک آدرس چند امضائی، ممکن است به ترکیب متفاوتی از کلیدها نیاز باشد: 2 از 3 متداول ترین مورد است که در آن برای دستیابی به سرمایه های یک آدرس سه امضائی، فقط دو امضا مورد نیاز است. با این وجود، ترکیبات دیگری مانند 2 از 2، 3 از 3، 3 از 4 و غیره نیز وجود دارد.

تعدادی برنامه کاربردی برای این تکنولوژی وجود دارد. در ادامه، برخی از کاربردهای رایج کیف پول های چند امضائی ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

افزایش امنیت مالتی سیگ والت

با استفاده از یک کیف پول چند امضائی، کاربران می توانند از بروز مشکلات ناشی از سرقت یا از دست دادن کلید خصوصی، جلوگیری نمایند. حتی اگر یکی از کلیدها به خطر بیفتد، امنیت سرمایه ها همچنان حفظ می شود.

فرض کنید که آلیس، یک آدرس چند امضائی 2 از 3 ایجاد کند و سپس هر کلید خصوصی را در یک محل یا دستگاه متفاوت (به طور مثال، گوشی موبایل، لپ تاپ و تلبت) ذخیره نماید. حتی اگر، گوشی موبایل او به سرقت برود، دزد قادر نخواهد بود با استفاده از یکی از سه کلید، به سرمایه های آلیس دسترسی داشته باشد. همچنین، احتمال موفقیت حملات فیشینگ و بدافزارهای مخرب، کم است چرا که به احتمال زیاد، هکر به یک دستگاه و کلید دسترسی دارد.

صرف نظر از حملات مخرب، اگر آلیس یکی از کلیدهای خصوصی خود را از دست دهد، با استفاده از 2 کلید دیگر همچنان می تواند به سرمایه های خود دسترسی داشته باشد.

احراز هویت دو عاملی در کیف پول MultiSig

آلیس با ایجاد یک کیف پول چندامضائی که به دو کلید نیاز دارد، می تواند یک مکانیزم احراز هویت دو عاملی برای دسترسی به سرمایه های خود ایجاد کند. به عنوان مثال، او می تواند یک کلید خصوصی را در لپ تاپ خود و دیگری را در دستگاه تلفن همراه خود (یا حتی روی یک تکه کاغذ) ذخیره کند. این ویژگی، تضمین می‌کند که تنها کسی که به هر دو کلید دسترسی داشته باشد قادر به انجام معامله خواهد بود.

البته به خاطر داشته باشید که استفاده از تکنولوژی چندامضائی به عنوان تأیید هویت دو عاملی می تواند خطرناک باشد به ویژه اگر تنظیمات آن به صورت آدرس 2 از 2 باشد. اگر یکی از کلیدها گم شود، نمی توانید به سرمایه های خود دسترسی داشته باشید. بنابراین، استفاده از یک آدرس 2 از 3 یا یک سرویس 2FAشخص ثالث که کدهای پشتیبان دارد، ایمن تر خواهد بود. هنگامی که صحبت حساب های مبادله مطرح می شود، استفاده از Google Authenticator بسیار توصیه می شود.

تراکنش های سپرده کیف پول مالتی سیگ الت

ایجاد یک کیف پول چند امضائی 2 از 3، امکان انجام تراکنش سپرده بین دو طرف (آلیس و باب) را که شامل شخص ثالث (چارلی) به عنوان یک داور قابل اعتماد در صورتی که همه چیز اشتباه پیش رود را فراهم می کند.

در چنین سناریویی، آلیس ابتدا سرمایه هایی را (هیچ کاربر قادر نیست به تنهایی به آنها دسترسی پیدا کند). سپس، اگر باب کالا یا خدمات را مطابق توافق نامه ارائه دهد، هر دو می توانند از کلیدهای خود برای امضا و تکمیل معامله استفاده کنند.

در چنین سناریویی، آلیس ابتدا سرمایه های را که قفل می شود ذخیره می کند (هیچ کاربری قادر نیست به تنهایی به آنها دسترسی پیدا کند). سپس، اگر باب کالاها یا خدمات را مطابق توافق نامه ارائه دهد، هر دو می توانند از کلیدهای خود برای امضا و تکمیل تراکنش استفاده کنند.

در صورت بروز اختلاف، فقط چارلی که داور است باید وارد عمل شود، در این مرحله می تواند از کلید خود برای ایجاد یک امضا استفاده کند که بر اساس حکم چارلی در اختیار آلیس یا باب قرار می گیرد.

تصمیم گیری درباره کیف پول MultiSig

یک هیئت مدیره ممکن است از یک کیف پول چند امضائی برای کنترل دسترسی به سرمایه های شرکت استفاده کند. به عنوان مثال، با ایجاد یک کیف پول 4 از 6 که در آن هر عضو هیئت مدیره یک کلید را در اختیار دارد، هیچ یک از اعضای هیئت مدیره قادر نخواهند بود از سرمایه ها سوء استفاده کنند. بنابراین، فقط تصمیماتی که مورد توافق اکثریت است می توانند اجرا شوند.

معایب کیف پول مالتی سیگ والت

با وجود اینکه کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی راه حل مناسبی برای بسیاری از مشکلات هستند، باید به خاطر داشته باشید که از برخی از محدودیت ها و خطراتی نیز برخوردارند. اگر نمی خواهید به یک شخص ثالث تکیه کنید، ایجاد یک آدرس چند امضائی به مقداری دانش فنی نیاز دارد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه بلاکچین و آدرس های چند امضائی، هردو نسبتاً جدید هستند، اگر اتفاق اشتباهی رخ دهد، پیدا کردن منابع قانونی ممکن است دشوار باشد. هیچ متولی قانونی برای سرمایه هایی  که با چندین دارنده کلید در یک کیف پول مشترک واریز می شود وجود ندارد.

حرف های ناگفته درباره مالتی سیگ والت ها

کیف پول ارز دیجیتال چند امضائی یا MultiSig والت علی رغم معایب کمی که دارند، از ویژگی های جالبی برخوردارند که باعث جذابیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، به ویژه برای تجارت می شوند. نیاز به بیش از یک امضا برای انتقال سرمایه ها، سطح امنیت پیشرفته ای را برای کیف پول های چندامضائی فراهم کرده و امکان تراکنش های غیرمطمئن سپرده را ایجاد می کند و چنان که انتظار می رود، در آینده میزان استفاده از این تکنولوژی افزایش خواهد یافت. 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)