ساتوشی – Satoshi چیست و هر بیت کوین چند ساتوشی است؟


ساتوشی – Satoshi کوچک‌ترین واحد غیرقابل تفکیک بیت کوین بوده که برابر با 100 میلیونیم آن است. در این مقاله به  بررسی ماهیت و مقدار این واحد کوچک می‌پردازیم.

ساتوشی ناکاموتو نام خالق ناشناس بیت کوین و Satoshi کوچکترین واحد غیرقابل تفکیک آن، برابر با 100 میلیونیم BTC است که ابتدا به عنوان یک سایبر پانک شروع شد و اکنون به یک پدیده جهانی تبدیل شده که قرار است صنعت مالی را مختل کند. با این حال، ارزهای دیجیتال با وجود رشد فزاینده، هنوز از تبدیل شدن به یک جریان اصلی فاصله دارند.

بیت کوین به لطف حضور در رسانه‌ها و داشتن ویژگی افزایش قیمت خیلی سریع، موفق شد به چیزی بیشتر از یک اسم  تبدیل شود. با این حال، عموم مردم هنوز درک درستی از آن‌چه باعث ارزشمند بودن این ارز دیجیتال شده، ندارند.

ساتوشی چیست؟

یکی از جنبه‌های بیت کوین که به آن کم‌تر پرداخته شده، ساتوشی، کوچک‌ترین واحد پولی این ارز دیجیتال است. اگر چه ساتوشی مهم‌ترین بخش بیت کوین بوده که بعدا به آن خواهیم پرداخت، ولی تنها واحد آن نیست. بیت کوین دارای یک ساختار سلسله مراتبی چند سطحی بوده که دارای ۱۰۰۰ میلی بیت کوین، ۱،۰۰۰،۰۰۰ میکرو بیت کوین و ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ساتوشی – SAT است.

ساتوشی ناکاموتو، Satoshi را به عنوان یک واحد تعیین کرده است. بنابراین اگر ارزش یک واحد بیت کوین را بدون توجه به قیمت این ارز دیجیتال، به 100 میلیون بخش تقسیم کنیم، استفاده از آن به عنوان یک واسطه، هنوز هم می‌تواند عملی باشد.

ساتوشی

با این حال، در سال ۲۰۱۰ جامعه نسبتاً کوچک بیت کوین شروع به بحث و گفتگو درباره نام‌های احتمالی برای واحدهای پولی کوچک‌تر این کوین کرد. در ابتدا پیشنهاد شده بود که یک صدم بیت کوین یا 0.01 BTC را یک ساتوشی بنامیم. پس از چند ماه بحث، اصطلاح Satoshi انتخاب و به معنای ۱۰۰ میلیونیم بیت کوین توسط جامعه پذیرفته شد.

در روزهای ابتدایی خلقت بیت کوین، وقتی که سرمایه‌ی بازار آن بسیار پایین‌تر از ۲ میلیارد دلار بود، ساتوشی‌ها به عنوان یک واحد ارزی توجه نسبتاً کمی را به خود جلب کردند. با آن که قیمت بیت کوین در آن زمان هنوز ناچیز بود، اما تعداد کمی از دارندگان آن نگران تقسیم آن در چنین واحدهای کوچکی بودند.

اهمیت روز افزون ساتوشی

با افزایش محبوبیت روز افزون بیت کوین و گسترش نفوذ آن، اهمیت ساتوشی‌ها نیز به تناسب افزایش یافت. گفتگو در مورد ابزار دنیای واقعی بیت کوین چه در صنعت ارز دیجیتال و چه در خارج از این صنعت برجسته‌تر شده است. اما هنوز این سؤال مطرح است که چگونه می‌توان با یک کوین انتزاعی، غیرمتمرکز و پیچیده معاملات را تسهیل کرد. چرا مردم می‌خواهند روی رمز ارزی سرمایه گذاری کنند که مقیاس پذیری بسیار دشوار داشته و همچنین بسیار بی‌ثبات بوده و فقط توسط مجموعه نسبتاً کمی از معامله گران و تریدرها در سراسر جهان پذیرفته شده است؟

پاسخ به این سوال، به کوچک‌ترین قسمت غیرقابل تفکیک بیت کوین یعنی ساتوشی می‌رسد. اگر Satoshi تبدیل به یک واحد گسترده‌تر برای بیت کوین شود، می‌تواند برای انجام پرداخت‌های کوچک‌تر در میان طیف وسیعی از مردم استفاده شود. به عنوان مثال، برای خرید یک فنجان قهوه یا یک غذای آماده 5 دلاری میتوانید هزینه‌ای برابر با ۰.۰۰۰۵۳ بیت کوین پرداخت کنید. اما مشکل این جاست که مقادیر اندک و اعشار زیاد برای پیگیری موارد چالش برانگیز است. اگر قیمت همان فنجان قهوه به جای بیت کوین با ساتوشی حساب شود، یعنی شما بخواهید ۵۳،۰۰۰ ساتوشی پرداخت کنید، درک آن راحت‌تر خواهد بود.

بسیاری بر این باورند که واحد پولی بالاتر نه تنها درک آن را آسان‌تر کرده، بلکه پرداخت را نیز راحت‌تر می‌کند. صحبت درباره اهمیت ساتوشی بخش مهمی از آموزش به یک فرد تازه‌وارد است. سم بلک مور – Sam Blackmore، مدیرعامل و بنیانگذار ویمبا – Vimba، یک سرویس سرمایه گذاری خودکار بیت کوین، به خبرنامه کریپتو بریفینگ – Crypto Briefing گفته است که:

در حالی که در جامعه بیت کوین به وضوح نیاز به آموزش عمومی در مورد این ارز دیجیتال وجود دارد، اما تغییر موضع گسترده این صنعت به ساتوشی با توجه به اندازه‌گیری ارزش بیت کوین ممکن است معقول باشد، مشروط بر این که کاربران جدید در مورد تفاوت میان یک بیت کوین و یکی ساتوشی اطلاع داشته باشند. ما در ویمبا ارزش نگهداری رمز ارزهای کاربران خود را در میلی بیت کوین – mBTC نشان می‌دهیم.

نماد ساتوشی

این ایده‌ی پشت جنبش توده‌ای بوده که تابستان گذشته به وجود آمده و از ایجاد نمادی برای ساتوشی‌ حمایت کرده است. محور این کمپین بر این باور بوده که اگر پس از علامت “@” سمبل کوچکترین واحد بیت کوین قرار بگیرد، نحوه تعامل و استفاده مردم از بیت کوین را به طور کلی تغییر می‌دهد.

صدها نفر به بحث در مورد طراحی علامت پیوستند، دقیقاً مانند زمانی که اولین بار برای طراحی آرم بیت کوین در سال 2010 در انجمن BitcoinTalk بحث شد. در حالی که طرح‌ها متنوع بودند، تقریباً همه موافق بودند که درست مانند علامت “@” که ارتباط اینترنتی را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند ، علامت ساتوشی نیز نحوه انتقال بیت کوین را تغییر می‌دهد.

نماد و سمبل ساتوشی به ژاپنی
نماد و سمبل ‌های ارائه شده برای واحد ساتوشی. مشکل این نمادها این است که ژاپنی هستند و جامعه ارزهای دیجیتال با نمادهای ژاپنی آشنایی چندانی ندارند.

با اینکه هنوز روی نماد ساتوشی اتفاق نظر وجود ندارد، اما این جنبش در اخبار بسیار سر و صدا کرده و باعث شده توجه زیادی به کوچک‌ترین واحد بیت کوین جلب شود.

چرا قیمت گذاری اجناس با بیت کوین دشوار است؟

بیت کوین با رشد میلیون درصدی قیمت خود نسبت به سال 2009، بهترین دارایی در دهه گذشته بوده است. اگر یک BTC کمترین واحد بیت کوین باشد، در این صورت اکثر کالاهای روزانه امروزی، باید قیمت اعشاری داشته باشند. مثلا با قیمت امروز، هر ۱۰۰ دلار، ۰.۰۱۰۷ بیت کوین است و جامعه ما هم با معامله به صورت اعشاری آشنایی ندارد.

مدل غیرتورمی قیمت بیت کوین نه تنها تعداد کل بیت کوین‌هایی که می‌تواند استخراج شوند (21 میلیون واحد) را محدود می‌کند، بلکه تضمین می‌دهد که پاداش ماینرها را به منظور کمیاب‌تر شدن این ارز دیجیتال، به صورت دوره‌ای کاهش می‌دهد.

حتی اگر کل ثروت دنیا که در حال حاضر ۳۶۰ تریلیون دلار است به بیت کوین تبدیل شود، با وجود ۲۱ میلیون عرضه ثابت، یک بیت کوین نزدیک به ۱۷ میلیون دلار قیمت دارد. درحالی که یک ساتوشی در این قیمت معادل ۱۷ سنت است.

امروزه، یکی ساتوشی به اندازه‌ی 0،0000928881 دلار ارزش دارد. به همین دلیل است که ایده استیکینگ ساتوشی‌ها در حال حاضر، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

متوسط هزینه – دلار بیت کوین

این ایده، فرض کرده که ارزهای دیجیتال هنوز خیلی تازه و ناشناس هستند و گرچه قیمت هر واحد Satoshi امروزه رقم زیادی به حساب نمی‌آید، ولی با این حال، هر تعداد ساتوشی که کاربران بتوانند از طریق کار کردن برای شبکه بیت کوین، کسب سود و یا از طریق راه‌های دیگر جمع آوری کنند، هنوز هم بسیار ارزشمند است. همچنین این ایده می‌گوید که خدمات متوسط هزینه – دلار بیت کوین یا DCA همانند خدماتی که صرافی‌هایی نظیر کوین بیس و رقبای آن ارائه می‌دهند، افزایش یافته است.

متوسط هزینه دلار بیت کوین

خدمات DCA بسیار مفید است، چراکه بسیاری از احساساتی که با سرمایه گذاری در ارزهای دیحیتال به وجود می‌آید را از بین می‌برد. کاربران می‌توانند یک زمان تکراری که در آن بیت کوین خریداری شده را تعیین کنند. این زمان می‌تواند مقدار کمی به صورت روزانه، دو بار در هفته یا دو بار در ماه باشد که یک ورودی ثابت و مقرون به صرفه را به فضای بیت کوین ارائه می‌دهد. آقای بلک مور افروده است که:

متوسط هزینه – دلار بیت کوین به شما امکان می‌دهد تا حتی با سرمایه کم، سرمایه‌ی این رمز ارز را با گذشت زمان افزایش دهید. این رویکرد میزان دشواری خرید در هر لحظه‌ای که قیمت‌ها کاهش می‌یابد را کم کرده و شما را به این امر عادت می‌دهد که به جمع آوری ساتوشی روی آورید. علاوه بر این، اگر از یک سرویس DCA خودکار مانند ویمبا استفاده کنید، می‌توانید آن را تنظیم کرده و به صورت خودکار به جمع آوری ساتوشی بپردازید. بنابراین برای هر کسی که به آینده بیت کوین اعتقاد داشته باشد، متوسط هزینه – دلار معقول است. 

حالا اینکه آیا این روش، سمبل مناسبی را اضافه کرده و یا اینکه یک سراشیبی برای استفاده راحت از ارزهای دیجیتال را ساخته است، جای بحث دارد، ولی نباید فراموش کرد فناوری که باعث تسهیل در پرداخت‌های خرد شده، هنوز هم دچار مشکل است.

با این حال، نماد ساتوشی و محبوبیت روزافزون آن، قدم‌های بسیار بلندی هستند که به کانال‌هایی با پرداخت سریع مانند شبکه لایتنینگ شرکت لایتنینگ لب – Lightning Lab و لیکوئید بلاک استریم – Blockstream کمک کرده تا مدل‌های بلند پروازانه خود را به یک واقعیت روزمره تبدیل کنند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)