استیبل کوین چیست؟


استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده هستند که معمولا ارزش آن ها به دارایی های دیگر وابسته است. این کوین ها به پول فیات مانند دلار آمریکا، سایر ارزهای رمزنگاری شده، فلزات گرانبها یا ترکیبی از هرسه وابسته است. به نظر می‌رسد در حال حاضر پول فیات محبوب ترین گزینه برای پشتوانه بودن است. به این معنی که هر واحد رمزارز پایدار برابر با 1 دلار است.

استیبل کوین ها برای مقابله با نوسان ذاتی در قیمت ارزهای رمزنگاری شده طراحی شده اند. رمزارزهای پایدار معمولا وثیقه می‌شوند یعنی مجموع تعداد رمزارزهای پایدار در گردش توسط دارایی های ذخیره شده ای پشتیبانی می‌شوند. بطور خلاصه اگر 500000 کوین برابر با دلار در گردش است، حداقل 500000 دلار باید در بانک به عنوان پشتوانه ذخیره باشد.

با توجه به نوسانات ناگهانی بیت کوین، مدافعان رمزارزهای پایدار معتقدند که وجود این ارزها ریسک نرخ تبدیل و ضرر را محدود می‌کند، همچنین این ویژگی ها باعث می‌شود کارایی ارزهای رمزنگاری شده برای خرید کالا و خدمات بیشتر شود.

از شناخته شده ترین رمزارزهای پایدار عبارتند از : تتر (USDT)، ترو یو اس دی (TUSD)، جمینی(GUSD)، یو اس دی کوین (USDC).

تقاضا برای این ارزها مدام در حال افزایش است. در ماه دسامبر، کوین تلگراف در گزارشی ادعا کرد:

چهار رمزارز پایدار اصلی در طول سه ماه بیش از 5 میلیون دلار تراکنش هایشان افزایش یافت. بدین ترتیب در ماه نوامبر 1032 درصد افزایش را نسبت به دوماه قبل تجربه کردند.

رمزارزهای پایدار چگونه کار می کنند؟

همانطور که از نام این ارزها پیداست، رمزارزهای پایدار طراحی شده اند تا در طول زمان های مختلف قیمت و ارزش ثابتی داشته باشند.

برای رسیدن به ارزی که ترکیبی از ویژگی های ارز فیات و ارز رمزنگاری شده را داشته باشد، یعنی ثبات ارزهای فیات و مزیت های غیرمتمرکز بودن ارزهای رمزنگاری شده، سه راه مختلف وجود دارد. بدون رمزارزهای پایدار، گرفتن وام برای خرید ارزهای رمزنگاری شده ریسک و خطر زیادی را به همراه دارد زیرا دارایی های شما در کوتاه ترین زمان ممکن می‌تواند کل ارزشش را از دست بدهد. به همین ترتیب تصور کنید اگر دستمزد خود را با ارزهای رمزنگاری شده دریافت کنید و قیمت ها بطور غیرمنتظره ای سقوط کند. به عنوان مثال فرض کنید ناگهان قیمت شیر از 1 دلار به 3 دلار افزایش یابد، به این معناست که ارزش پول شما کاهش یافته است.

اولین نوع از رمزارز پایدار توسط پول های فیات پشتیبانی می‌گردد. برای انتشار هر واحد رمزارز پایدار ا دلار در مکانی امن توسط متولی مانند بانک نگهداری می‌شود. در تئوری این بدان معناست که مشتریان به راحتی بتوانند بدون صرف هزینه زیاد این دو پول(فیات و رمزارز) را به یکدیگر تبدیل کنند. در انواع دیگر رمزارزهای پایدار، کالاها به عنوان پشتیبان و وثیقه این ارزها در نظر گرفته می‌شوند. مثلا دولت ونزوئلا برای راه اندازی رمزارز پترو، آن را به بشکه نفت وابسته کرده است. اما تاخیر طولانی ارائه آن و مسائل دیگری باعث شد موفقیت چشمگیری نداشته باشد.

نوع دیگری از رمزارزهای پایدار هستند که توسط ارزهای رمزنگاری شده دیگری پشتیبانی می‌شوند. آیا این به این معنی نیست که نوسانات قیمتی هنوز امکان پذیر است؟ تا حدودی پاسخ مثبت است. اما برخی از ارائه دهندگان سعی می‌کنند با قراردادن وثیقه و ضمانت بیشتر این نگرانی را برطرف کنند. یعنی برای ارائه هر واحد رمزارز پایدار 2 دلار ارزرمزنگاری شده به عنوان ضمانت نگهداری شود. این شیوه به حفظ و زنده نگه داشتن تکنولوژی غیرمتمرکز کمک خواهد کرد. اما در این صورت نیاز به نگهداری سرمایه زیادی به شکل ارزهای رمزنگاری وجود دارد که آن هم در معرض خطر نوسان است.

آخرین نوع از رمزارزهای پایدار، رمزارزهای پایدار بدون پشتوانه هستند. این نوع از دارایی ها می‌بینند که قراردادهی هوشمند نقش چندان متفاوتی با بانک هایی که وثیقه ها را نگهداری می‌کنند، ندارند. آنها عرضه و تقاضا را رصد می‌کنند. یعنی خرید ارزها زمانی که قیمت آن بسیار پایین است و فروش عرضه آن در زمانی که قیمت در حال افزایش است. هدف نهایی این است که قیمت دارایی مطابق با دارایی هایی مانند دلار باشد. فارغ از اینکه از چه روشی استفاده شود، مهمترین عاملی که باید در نظر گرفته شود ویژگی ثبات است.

چرا رمزارزهای پایدار محبوب شدند؟

یکی از دلایل محبوبیت این ارزها از بین بردن ریسک عدم اطمینان کاربران است، بخصوص در هنگام تبدیل ارزها. آنها نوعی ثبات و پیش بینی پذیری را که بسیاری از کشورها در تلاش برای دستیابی آن هستند، پیشنهاد می‌دهند. از همین رو ونزوئلا برای مقابله با ابرتورم و بی ثباتی سیاسی موجود در کشورش تصمیم به راه اندازی ارز رمزنگاری خود کرد.

رمزارزهای پایدار برای صاحبانش مکان امنی را به ارمغان می‌آورد که در شرایط پرتلاطم بازار ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند دارایی خود را آنجا ذخیره کنند. زمانی که کاربران نگران آینده بازار هستند، می‌توانند ارزهای رمزنگاری خود را سریع و راحت به رمزارزهای پایدار تبدیل کنند و نیازی به تبدیل هرباره به پول فیات را ندارند. این تبدیل ارزان تر از تبدیل ارزهای رمزنگاری به پول فیات است زیرا هزینه تراکنش با بانک را را حذف می‌کند.

در آغاز ماه آوریل، رمزارز پایدار تتر به بالاترین سطح تراکنش های روزانه خود دست یافت و نزدیک به حجم مبادلات بیت کوین شد. در زمان ارائه گزارش از کوین مارکت کپ در حالی حجم مبادلات بیت کوین 10.2 میلیارد دلار بود که تتر به حجم معاملات 9.4 میلیارد دلاری رسیده بود.

بخشی از محبوبیت روزافزون رمزارزهای پایدار ممکن است به چگونگی کار و دسترسی کاربران به صرافی ها وابسته باشد. صرافی ها که نقطه اصلی دسترسی کاربران به این ارزها است می‌تواند باعث افزایش محبوبیت شود.

اخیرا اعلام شد که صرافی اکی اکس که ششمین  صرافی بزرگ ارزهای رمزنگاری شده است درصدد راه اندازی استیبل کوین اختصاصی خود است. همچنین بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای رمزنگاری شده در جهان در حال گسترش جفت ارزهای خود برای مبادله با رمزارزهای پایدار است. همچنین در ماه نوامبر با اضافه کردن تتر به لیست خود اعلام کرد که قصد دارد تعداد بیشتری از رمزارزهای پایدار را لیست کند. بایننس در توضیح این مساله عنوان کرد که بازار رمزارزهای پایدار به سرعت گسترش یافته است.

آیا رمزارزهای پایدار بدون حاشیه هستند؟

تتر یکی از مشهورترین استیبل کوین ها در سال های اخیر به چند دلیل جنجال های زیادی به همراه داشته است. یکی از تحقیقات ادعا کرده است که افزایش قیمت در انتهای 2017 به علت دستکاری قیمت ها بوده است همچنین تحقیق ادعا می‌کند نیمی از قیمت بیتکوین در دسامبر همان سال مربوط به رمزارزهای پایدار بوده است.

همچنین ابهاماتی مبنی بر این که آیا تتر به اندازه کافی دلار به عنوان وثیقه پشتوانه دارد یا خیر ایجاد شد.

در یک حسابرسی غیررسمی در سال 2018 تایید شد که این ذخایر به اندازه کافی بوده است. در سال 2019 تعدادی از هواداران ارزهای رمزنگاری احساس خطر کردند که ادعای کافی بودن ذخایر تتر چندان معتبر نیست.

طرفداران سایر استیبل کوین ها مانند جرمی آلایر که کئین یو اس دی سی را در پاییز 2018 راه اندازی کرد، خواستار استاندارد بازی هستند که بسیاری از شرکت ها بتوانند آن را پیاده سازی کنند. او همچنین معتقد است سطوح بالاتر خودگردانی موجب آرامش خاطر کاربران می‌شود و به توکنی شدن اقتصاد جهانی و رشد اکوسیستم ارزهای رمزنگاری به عنوان جایگزین پول فیات منجر خواهد شد.

منتقدان رمزارزهای پایدار معتقدند که وجود این ارزها باعث تضعیف ارزهای رمزنگاری شده عادی که سالهاست برای توسعه خود تلاش می‌کنند، می‌شود. اگرچه رمزارزهای پایدار قرار است پناهگاه امنی برای کاربران ارزهای رمزنگاری شده باشند، آن ها می‌دانند که این ارزها سود اقتصادی چندانی ندارند.

چه کسانی رمزارزهای پایدار منتشر کرده اند؟

هر کسی از بانک ها گرفته تا شبکه های اجتماعی می‌تواند برای راه اندازی این ارزها اقدام کند.

نظرات متفاوتی در نهادها وجود دارد. درحالیکه مدیرعامل بانک جی پی مورگان بیت کوین را کلاهبرداری می‌نامد، به جهت سرعت بخشیدن به تراکنش ها و معاملات بین المللی خود به دنبال راه اندازی یک رمزارزپایدار است.

برخی از مفسران ارزهای رمزنگاری، اقدام این غول مالی را تایید قابلیت های استیبل کوین ها می‌دانند اما مدیر عامل ریپل به این رمزارز پایدار به علت عدم امکان همکاری سایر بانک ها حمله کرده است.

شرکت آی بی ام با همکاری استلار بلاکچینی را برای ایجاد شبکه پرداخت بین المللی راه اندازی کرده است. به این ترتیب بانک های بین المللی می‌توانند رمزارزهای پایدار خود را با پشتوانه پول فیات ایجاد کنند. موسساتی از برزیل، کره جنوبی و فیلیپین تا کنون علاقه خود برای مشارکت در این طرح را نشان داده اند.

نمی‌توانیم از این موضوع سخن بگوییم و نامی از فیسبوک نبریم. گفته می‌شود فیسبوک ده ها مهندس را برای توسعه رمزارز پایدار خود استخدام کرده است. این رمزارز پایدار که پشتوانه پول فیات دارد کاربران را مقدور می‌سازد که برای دوستان و خانواده خود در سراسر جهان به راحتی پرداخت انجام دهند. همچنین به کارگرهای خارجی امکان انتقال پول با هزینه کمتری را می‌دهد. پس از رسوایی های حریم خصوصی که پیرامون شرکت فیسبوک، انتشار این کوین می‌تواند منبع تبلیغات خوبی برای آن باشد.

طبق گزارش CNBC، انتشار این کوین می‌تواند 19 میلیارد دلار آورده مالی تا سال 2021 برای فیسبوک داشته باشد.

آیا رمزارزهای پایدار غیرمتمرکز هستند؟

برخی از طرفداران استیبل کوین ها نگران این هستند که گره خوردن یک رمزارز به دلار آمریکا باعث ارتباط نزدیک با سیستم بانکی و زیرساخت های متمرکز شود، چیزی که از ایده غیرمتمرکزسازی ساتوشی ناکاموتو دور است.

با راه اندازی رمزارزهای پایدار جدید، حجم معاملات آن ها در حال افزایش است. این بخش از صنعت رمزنگاری پتانسیل رشد زیادی در سال های آینده دارد و بدون شک استفاده های جدیدتری از آن آشکار خواهد شد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)