تتر


تتر (Tether) ارز دیجیتالی است که وابسته به دلار آمریکا می باشد که باعث می شود قیمت آن ثبات داشته باشد. تا این لحظه، تتر از دلار آمریکا (USDT)، یورو (EURT) و ین ژاپن (JPYT) پشتیبانی می کند.

در برگه سفید تتر، مقام نظارتی آن Tether Limited هدف تتر را به این شکل شرح داده است:

توکنی دیجیتال با پشتوانه پول نقد که که با استفاده از واحد پولی آشنا، برای افراد و سازمان ها روشی غیرمتمرکز و قوی برای مبادله ارزش فراهم می کند.

با  استفاده از فناوری بلاک چین، تتر به کاربران این اجازه را می دهد تا از طریق صرافی ها، پلتفرم ها و کیف پول های یکپارچه تتر، ارز دیجیتال یک به یک ذخیره، ارسال و دریافت کنند. هدف، فراهم کردن فواید تکنولوژی بلاک چین و و ارزهای سنتی برای کاربران است که باعث ایجاد بستری برای انتقال جهانی، امن و آنی پول با هزینه ای بسیار پایین تر از راههای دیگر می شود.

تتر چگونه کار می کند؟

در زمان انتشار تتر در سال 2015، این ارز سیستم بلاک چین بیت کوین ساخته شده بود ولی در ژوین سال 2017، به Omni Protocol لایت کوین منتقل شد. یک نرم افزار متن باز، Omni Protocol، با تعامل با بلاک چین اجازه ی عرضه و پیشرفت را به توکن های ارزهای دیجیتال و در این مورد خاص، تتر، می دهد.

تتر پول نقد را به ارز مخصوص خود، تتر، تبدیل کرده یا ارزش یک کوین را به قیمت ارزهای نقد یعنی دلار، یورو و ین تبدیل می کند. در یک سناریوی ایده آل، این بدین معناست که نرخ تبدیل همیشه 1 تتر دلار، همیشه برابر با 1 دلار بوده (یعنی تتر در همه ی صرافی ها ارزشی برابر 1 دلار دارد) و می توان از آن بجای دلار آمریکا استفاده کرد.

بر خلاف ارزهای دیجیتال دیگر، Tether ادعا می کند که پشتوانه 100 درصدی دلار آمریکا که ذخیره می باشد را دارد.

شرکت تتر لیمیتد این موضوع را روشن سازی کرده و گفته است:

تتر وقتی که جمع تمام تترهای در گردش کوچکتر یا برابر با موجودی نقد ذخیره شده باشد، کاملا پشتیبانی می شود.

چرا از تتر استفاده کنیم؟

تتر به دلیل ثباتش در مقابل ارزهای دیجیتال دیگر که بسیار متلاطم تر بوده و تغییرات قیمت غیرقابل پیش بینی دارند، محبوبیت پیدا کرده است. به علاوه، بعضی کاربران این موضوع که تتر نیازی به استفاده از سیستمهای بانکی نداشته و می تواند از طریق صرافی ها و پلتفرم های دیگر معامله شود را تحسین می کنند.

بعضی صرافی ها همچنین زوج تتر و دلار را برای معامله ارائه داده و به کاربران اجازه می دهند با کوینی وابسته به دلار آمریکا (که بازتاب دهنده ی ارزش آن است)، ارزهای دیجیتال خریداری کنند. با وجود تلاطم قیمت بیت کوین، این موضوع بسیار کاربردی می باشد.

کسب و کارهایی مانند صرافی ها، کیف پول ها، پردازنده های پرداخت ها، خدمات مالی، و دستگاه های خود پرداز تتر را به این دلیل ارزشمند می دانند که آنها را قادر می سازد به راحتی از ارزهای سنتی در بلاک چین استفاده کنند. این ارز دیجیتال همچنین برای صرافی های نمی توانند به دلار مبادله انجام دهند (بیت فینکس)، نقدینگی فراهم می کند. کاری که بسیاری از صرافی ها می کنند این است که بجای نگهداری موجودی حساب کاربران به دلار، آن را به USDT نگهداری می کنند. حفظ روابط بانکی در دنیای ارزهای دیجیتال امری مشکل است، به همین دلیل صرافی ها از تتر و بدون نیاز به داشتن حساب های بانکی به دلار، برای قیمت گذاری ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.

آینده برای تتر به چه شکل است؟

شرکت Tether limited تمام اتهامات مبنی بر دستکاری در قیمت را رد کرده و چنین افرادی را به بیانیه شفاف سازی بر روی وبسایتش ارجاع می دهد. مشکلی بنیادی این است که تتر لیمیتد یک شبکه غیرمتمرکز نیست، بلکه شرکتی است که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و توسط افراد معمولی که ممکن است خطاهایی داشته باشند و می خواهند که به آنها اعتماد کنید هدایت می شود. این باعث نمی شود که این شرکت ذاتا بد باشد، ولی جای سوالات بسیاری را ایجاد می کند.

با این حال، با کنار گذاشتن تمام نگرانی ها، تتر ارز دیجیتالی بسیار ارزشمند در اکوسیستم است که ناشی از ثبات قیمت و نقدینگی اش می باشد. این ارز تاکنون جزو 10 ارز برتر از لحاظ ارزش بازار بوده است که باعث جذب سرمایه گذاران بسیاری شده است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)