چگونه با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال 95 درصد ضرر کنیم؟!


خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک بالایی دارد. بسیاری از رمز ارزها مانند بیت کوین گلد در چند سال گذشته زیان بزرگی به تریدرها وارد کرده‌اند.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در چند سال گذشته بوده‌اند. در انتهای سال 2017، قیمت بیت کوین و بسیاری از آلت‌کوین‌ها به بالاترین مقدار خود تا به امروز رسید. بسیاری از افرادی که پیش از سال 2017 با خرید بیت کوین و آلت‌کوین‌ها در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌ و تا به امروز دارایی خود را نگه داشته‌اند، اکنون دارای سبدی با سودهای چند هزار درصدی هستند. برخی دیگر از افراد نیز با خرید به موقع در ابتدای سال 2017 و فروش به موقع در انتهای آن سال، حداکثر سود ممکن را کسب کردند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری 100 دلاری روی ارز ورج – XVG در سال 2017، ظرف چند ماه سرمایه شما را تبدیل به 1 میلیون دلار می‌کرد.

اما این تمام ماجرا نیست. همانطور که در بازار ارزهای دیجیتال پتانسیل چند برابر شدن سرمایه شما در بلند مدت وجود دارد، ضرر بیش از 95 درصد هم محتمل است. بسیاری از افرادی که تحت تاثیر FOMO در انتهای سال 2017 و ابتدای سال 2018 وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند، اکنون دارای سبدی با ضرر چند ده درصدی هستند.

بدترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

برخی از افراد تصور می‌کنند که فقط سرمایه‌گذاری روی ارزهای ناشناخته و یا کوچک بازار امکان ضرر در دراز مدت را افزایش می‌دهد. اما در واقعیت چنین نیست. بسیاری از ارزهای مجازی بوده‌اند که روزگاری در بین 10 رمز ارز برتر بازار قرار داشتند، اما این روزها به سختی می‌توانید آن‌ها را حتی در میان 50 ارز برتر بازار پیدا کنید. اگر باور ندارید، لیست پایین را مطالعه کنید تا ببینید که چطور می‌توان با یک سرمایه‌گذاری غلط، سرمایه خود را در بازار ارزهای دیجیتال نابود کرد.

1)‌ بیت کوین گلد – Bitcoin Gold

بیت کوین گلد با نماد BTG هاردفورکی از پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین است که در اکتبر سال 2017 متولد شد. هدف از هاردفورک بیت کوین گلد، تغییر ساختار اجماع اثبات کار -Proof of Work بیت کوین بود، به گونه‌ای که دیگر دستگاه‌های ASIC قادر به استخراج در شبکه نباشند و در عوض ماینینگ تنها از طریق GPU امکان پذیر باشد. این اقدام منجر به غیرمتمرکز شدن شبکه می‌شود.

این ارز دیجیتال در همان روزهای اولیه هیجانات سرمایه گذاری بالایی به همراه داشت و بسیاری از افراد تصور می‌کردند که عمر Bitcoin به پایان رسیده و این بیت کوین گلد است که پادشاهی ارزهای دیجیتال را در اختیار خواهد گرفت. این هیجانات منجر به قرارگیری این ارز دیجیتال در رده پنجم بازار شد:

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بیت کوین گلد

آن روزها قیمت رمز ارز BTG روز به روز افزایش یافت و بالاترین قیمتی که برای این ارز دیجیتال ثبت شد، 539 دلار بود. پس از چند هفته، روزهای خوب بیت کوین گلد خیلی سریع تمام شد و قیمت شروع به افت کرد. اکنون هر ارز مجازی BTG ارزشی معادل 9 دلار دارد و این بدان معناست که در صورت سرمایه‌گذاری هیجان زده روی 539 دلار، اکنون سرمایه شما بیش از 98 درصد کاهش یافته بود!

2) نم – NEM

نم یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است و ارز دیجیتال مورد استفاده در آن زم – XEM نام دارد. این ارز دیجیتال با معرفی یک الگوریتم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت – Proof of Importance به بازار عرضه شد. این پول مجازی که دارای تراکنش‌های بسیار سریع و ارزان است، در اوایل سال 2015 متولد شد.

همانند اکثر ارزهای دیجیتال ، XEM نیز در سال‌های 2015 تا 2016 یک روند صعودی را طی کرد. رفته رفته به واسطه سرعت بالای این ارز دیجیتال، هیجانات پیرامون سرمایه گذاری در آن بالا گرفت و منجر به آن شد تا در اواسط سال 2017، این رمز ارز بالاتر از بسیاری از ارزهای مطرح، در رده چهارم بازار قرار بگیرد:

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نم

در جریان رشد آلت‌کوین‌ها در انتهای سال 2017 و ابتدای سال 2018، قیمت ارز مجازی XEM رکورد تاریخی خود روی 2.1 دلار را ثبت کرد. اما جالب است بدانید که این ارز دیجیتال اکنون در رده 31ام بازار قرار دارد و قیمت آن با 97.9 درصد کاهش، به 4.3 سنت رسیده است!

3) بایت کوین – Bytecoin

بایت کوین با نماد BCN در ابتدای سال 2014 متولد شد. این ارز مجازی از قابلیت حفظ حریم خصوصی و پیگیرگریزی بهره می‌برد. بسیاری از افراد، سازنده این ارز را ساتوشی ناکاموتو می‌دانستند! این اتفاق منجر به آن شد که هیجانات حول این رمز ارز افزایش یابد و سیل سرمایه‌گذاری‌های هیجانی وارد بازار ارز دیجیتال بایت کوین شود. در اواسط سال 2017، این پول مجازی در جایگاه هشتم بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال بازار قرار گرفت:

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بایت کوین

متاسفانه ارز دیجیتال BCN یکی از اشتباه‌ترین سرمایه گذاری ها روی ارزهای دیجیتال مطرح بازار در چند سال گذشته بوده است. این ارز در اواسط سال 2018 به بالاترین قیمت خود یعنی 0.03 دلار رسید. اما اکنون قیمت هر واحد BCN با بیش از 99 درصد کاهش برابر با 0.0002 دلار است و این ارز در جایگاه 245 بازار قرار دارد!

4) دش – Dash

دش در اوایل سال 2014 متولد شد و اولین ارز دیجیتالی بود که از دو سیستم اجماع اثبات کار و اثبات سهام به صورت همزمان در ساختار خود استفاده می‌کرد. این اقدام باعث می‌شود که در کنار استخراج این ارز توسط دستگاه‌های ماینر، استیکینگ آن نیز در قالب گره‌های ارشد – Masternodes امکان‌پذیر باشد.

سرمایه گذاری و رشد قیمت بزرگ این رمز ارز در کنار سایر ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017 آغاز شد و در اواسط همان سال، دش پس از اتریوم در جایگاه سوم بازار قرار گرفت:

دش

در جریان رشد قیمت‌ ارزهای دیجیتال در انتهای سال 2017، قیمت ارز دیجیتال دش به 1642 دلار رسید. اما اکنون قیمت هر واحد DASH با 96 درصد کاهش به 67 دلار رسیده است و این ارز در جایگاه 24ام بازار قرار دارد.

5) آیوتا – IOTA

آیوتا اولین رمز ارزی است که از DAG به عنوان تکنولوژی دفتر کل توزیع شده – DLT خود استفاده می‌کند. این ارز در سال 2017 راه‌اندازی شد و به سبب ساختار متفاوتش با سایر ارزهای دیجیتال ، از همان ابتدا با هیجانات سرمایه گذاری بالایی همراه بود. شایعات پیرامون همکاری مایکروسافت با این ارز مجازی منجر به آن شد تا در انتهای سال 2017 شاهد قرارگیری این ارز دیجیتال در جایگاه چهارم بازار باشیم:

آیوتا

ارز IOTA در انتهای سال 2017 رکورد قیمتی خود روی 5.69 دلار را ثبت کرد. اما اکنون و در فاصله کمتر از 3 سال با آن زمان، هر واحد آیوتا با 96 درصد کاهش روی 0.23 دلار معامله می‌شود و این ارز در جایگاه 22ام بازار قرار دارد.

نتیجه‌گیری سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اشتباه

سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال دارای ریسک بالایی است. همانطور که ملاحظه کردید، سرمایه‌گذاری اشتباه به راحتی می‌تواند منجر به از بین رفتن سرمایه شما شود و این اتفاق بارها برای ارزهای مختلف در چند سال گذشته رخ داده است. برای سرمایه‌گذاری درست، لازم است که افراد از هیجانات به دور باشند و با مطالعه دقیق هر پروژه، پتانسیل آن را برای آینده را ارزیابی نمایند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)